Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

20 Ocak 2021 Çarşamba 15:26:24

Türkiye’de aşılananların sayısı 1 milyonu geçti!

Türkiye’de 14 Ocak günü başlayan aşılanmayla birlikte ülkede şimdiye kadar en az 1 milyon 14 bin kişinin aşılandığı bildirildi. Öte yandan Aşı randevusu nasıl alınır? sorusunun cevabı da verildi.

Çin’den gelen koronavirüs aşılarının ilk dozu sağlıkçılara uygulandı. Sağlıkçıların dışında ikinci grupta gelen 90 yaş ve üzeri vatandaşlar da evlerinde ve bakımevlerinde aşılanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden alınan verilere göre aşılanan vatandaşların sayısı 1 milyon 14 bini aştı. Aşı yaptıranların da yaptırmayanlarında maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etmeleri gerektiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda tüm vatandaşların aşılanma programına ekleneceğinin altını çizdi.

90 yaş ve üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanıyor!

14 Ocak’ta başlayan aşılanmada ilk doz sağlıkçılara uygulandı. Gelen 3 milyon doz Sinovac aşısının ardından ikinci parti aşıların ilerleyen günlerde geleceği aktarıldı. Gelecek ikinci, parti Sinovac aşısının 10 milyon doz olacağı belirtildi. Sağlıkçıların ardından ikinci risk grubuna alınan 90 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanmasına da dün başlandı. Yaşlı bakımevi, huzurevi ya da kendi evinde kalan 90 yaş ve üzeri vatandaşlar herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmiyor, sağlıkçılar onların ayaklarına geliyor.

Aşı randevusu nasıl alınır?

Gelecek diğer parti aşılarla birlikte vatandaşlar da aşılanmaya başlanacak. Sağlık Bakanlığının “e-nabız” uygulamasını telefonuna yükleyecek vatandaşlar, “randevu al” seçeneğine tıklayarak aşı randevusu alabilecek. Başvuru yapan kişinin başka bir hastayla temaslı olması halinde, 10 gün sonra bir daha başvuru yapılması isteniyor. Yakında bulunan hastanelerde ve aile sağlık ocaklarında aşılanabilecek vatandaşların yanında refakatçi olarak en fazla bir kişi bulunabilecek. Aşıdan sonraki 15 dakikada aşılanan vatandaş müşahade altında tutulacak, bu sırada ikinci doz aşının randevusu hazırlanacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı