Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

1 Ocak 2021 Cuma 16:07:22

Uğur Şahin’den şaşırtan aşı açıklaması! Özlem Türeci’den Avrupa Birliği’ne suçlama!

Avrupa Birliği’nin Pfizer-BioNtech aşısına çok geç onay verdiğini kaydeden Biontech kurucularından Uğur Şahin, aşı tedariğinde sorunlar olduğunu belirtti. Şahin, diğer aşılara onay verilmesinin ardından bu sorunun çözüleceğini söyledi. Şahin’in eşi Özlem Türeci ise yavaş karar alma mekanizması nedeniyle AB’yi suçladı, aşının daha gelişmiş bir versiyonunu üreteceklerini bildirdi.

Yüzde 95 etkinliğe sahip koronavirüs aşısını ABD’li Pfizer ile birlikte geliştiren Alman BioNtech firmasının kurucularından olan Uğur Şahin, korkutan açıklamalarda bulundu. Aşılarda stok sorununun ortaya çıkabileceğini aktaran Şahin, şu an durumun kötü göründüğünü aktardı. Der Spiegel’e açıklamalar yapan Şahin, diğer koronavirüs aşıları onaylanana kadar kendi aşıları olan Pfizer-BioNtech aşısının yeterli tedarik seviyesine ulaşamayabileceğinin altını çizdi.

“AB, aşıya çok geç onay verdi”

Geliştirilen diğer koronavirüs aşılarına onay verilmemesi sebebiyle piyasada tedarik boşlukları oluştuğunu kaydeden Şahin, durumun şimdilik pek de iyi olmadığını aktardı. Geliştirilen koronavirüs aşısı sayesinde “dünyanın en zengin Türk’ü” olan Prof. Dr. Uğur Şahin, diğer aşıların onaylanmasından sonra ortaya çıkan bu tedarik boşluğunun çözüleceğini aktardı. Avrupa Birliği’nin az sayıda aşı siparişi verdiğini aktaran Şahin, aşıya bu kadar geç onay verilmesinin büyük bir hata olduğunun altını çizdi. İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona rağmen aşının etkinliğini sürdüreceğine inandıklarını belirten Şahin, yine de araştırmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Türeci: “AB’nin karar mekanizması çok yavaş”

BioNtech firmasının kurucularından olan Özlem Türeci de eşi Uğur Şahin’in açıklamalarına destek verdi. Avrupa Birliği’nin Pfizer-Biontech aşısına bu kadar geç onay vermesinin büyük sorun teşkil ettiğini kaydeden Türeci, sistemdeki bu yavaşlığın birçok soruna yol açtığını ifade etti. ABD’nin tek başına 600 milyon doz aşı sipariş ettiğini kaydeden Türeci, AB’nin bunun sadece yarısı kadar sipariş verdiğini hatırlattı.

“Aşıyı geliştireceğiz, daha yüksek sıcaklıklara dayanacak”

Almanya’da aşı üretim tesisi kuracaklarının altını çizen Türeci, 2021’i ilk 6 ayında 250 milyon doz aşı üretmek istediklerini kaydetti. Türeci, geliştirecekleri yeni versiyonun daha yüksek sıcaklıklara dayanabileceğini belirtti. Aşının bu yeni versiyonunun ne zaman geleceğini de açıklayan Türeci, bunun 9 ayı bulabileceğini söyledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı