Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

11 Ocak 2021 Pazartesi 22:29:33

Vatandaşa kötü haber! Zam Geldi! Taksit Yok! Ödemeler Bankaya

Vatandaşa kötü haber! Zam Geldi taksit yok.. Binlerce vatandaşı ilgilendiren haber geldi! Bu sene zam yapıldı. Vatandaşları kahreden haber geldi. İşte zam ve taksit bilgileri.

2021 yılının gelmesi ile birlikte maaş zam oranları da belli olmuştur. Milyonlar tarafından merak edilen;

 • Asgari ücret tutarı,
 • Memur maaş zammı,
 • Emekli zammı,
 • Taşeron işçi zammı büyük oranda kesinleşmiştir.

Ancak yılın yenilenmesi ile sadece maaşlardaki zamlar kendini göstermemektedir. Aynı zamanda çeşitli tüketim ürünlerinde de zamlı satışlar başlamıştır. Milyonlarca erkek tarafından merakla beklenen bedelli askerlik ödemeleri de artık zamlar çerçevesinde yapılacaktır.

Bedelli Askerlik Tutarı Kesinleşti!

Bedelli askerlik özellikle askerliğini geciktirmiş olanlar ya da çalışanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede kişiler sadece 1 aylık temel askerlik eğitimi almaktadır. Temel askerlik eğitiminin tamamlanması ise askerlik tezkeresinin alınması anlamına gelmektedir. Bedelli askerlik ücreti her sene farklı değişkenlere bağlı olarak belirlenmektedir. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde 2021 için geçerli olacak rakamlar kesinleşmiştir.

2020 yılında bedelli askerlik için bildirimde bulunanların ödemeleri gerekli olan tutar 37 bin 70 TL şeklindeydi. 2021 yılı için kesinleştirilmiş zamlı rakam ise 39 bin 788 TL’dir. Kişilerin askerliklerini bedelli olarak yapmak istemeleri halinde verilen rakamı ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler detaylı olarak sayılacak olan bankalara yapılmak zorundadır. Farklı ödeme aracıları geçerli olarak kabul edilmeyecektir.

Taksitli Ödeme Yapmak Mümkün Değil!

Bir aydan oluşan temel askerlik eğitimi ile askerliğini tamamlamak isteyenlerin 2021 bedelli askerlik ücretini ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler konusunda resmî açıklamalar yapılmaya devam etmektedir. Öncelikle zannedildiği ya da merak edildiği gibi bu tür ödemeler taksitli olarak yapılmaktadır. Bedelli askerlik yapmak isteyenler verilen rakamı bir kerede taksitsiz şekilde yatırmak zorundadır.

Bedelli askerlik istenen rakamlar bazı kesimler tarafından yüksek bulunmaktadır. Ancak sistem zaten maddi açıdan sorunu olmayanlar tarafından kullanılmaktadır. Buna ek olarak istenen miktarlardaki zam oranları sistematik olarak yapılmaktadır. Zam oranlarının açıklanmasından önde gerekli olan hesaplamalarda memur maaşlarına gelen zamlar baz alınmaktadır. Bu sayede bedelli askerlik sisteminden daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi sağlanmaktadır. Tutar;

 • TL bazında 39.788 TL’dir,
 • € bazında değerler ise 4.402 Euro olarak açıklanmaktadır.

Ödemeler Hangi Bankalara Yatırılacak?

Bedelli askerlik ödemelerinin yapılacağı bankaların isimleri de resmî kurumlar tarafından açıklanmıştır. Bu çerçevede kamu bankalarının öne çıkmış olması normal olarak karşılanmaktadır. Bedelli askerlik bazında ödeme yapmak isteyenlerin;

 • Ziraat Bankası,
 • Ziraat Katılım Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Vakıf Katılım Bankası,
 • Halkbank şubelerinden herhangi birine müracaat etmeleri istenmektedir.

Müracaatların sorunsuz olarak netice vermesi için bireysel olarak halledilmesi istenmektedir. Ödeme öncesinde T.C. Kimlik No talep edilmektedir. Kimlik numarası üzerinden gerçekleştirilen araştırmalardan sonra ödemeler anlık olarak tamamlanmaktadır.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

Askerlik konusunda merak edilen konular kişiye göre değişim göstermektedir. Bedelli askerlik başvurularının ne zaman başlayacağı da bunlardan biridir. Öncelikle başvuru için zannedildiği üzere tarih bazında kısıtlama yapılmamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri her sene ilanlarını güncellemektedir. Güncellenen ilanlarda baz olarak alınan sistem asker sayı ihtiyacıdır.

TSK resmi rakamlarının açıklanmasından sonra ödemelere ve başvurulara göre alımlar yapılmaya başlanmaktadır. Fakat görüldüğü üzere bedelli askerlik için belli bir kontenjan bulunmaktadır. Daha önce de olduğu gibi kontenjanın dolması ihtimali de bulunmaktadır. Böyle durumların gerçekleşmesi halinde adilane sonuçlar gelmesi açısından kura sistemi devreye alınmaktadır.

Kişilerin 2021 bedelli askerlik başvurusu ya da askerlikle alakalı diğer işlemlerini e-devlet üzerinden takip etmeleri mümkündür. Bu sayede en basit işlem ya da sorgulama için askerlik şubelerine gidilmesine gerek kalmamaktadır. Son olarak geçerli mazereti bulunan bireyler sevk dönemlerini gelecek sev dönemi ile değiştirebilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı