Yüz binlerce vatandaşımıza Yeni Destek Müjdesi! Süre Uzatıldı Son Şans

Devletten Koronavirüs sürecinde vatandaşa yardımlar devam ediyor. Türkiye İş Kurumu (İşkur) bünyesinde binlerce vatandaşa nakit para desteği sağlanıyor.

Yüz binlerce vatandaşımıza Yeni Destek Müjdesi! Süre Uzatıldı Son Şans
Devletten Koronavirüs sürecinde vatandaşa yardımlar devam ediyor. Türkiye İş Kurumu (İşkur) bünyesinde binlerce vatandaşa nakit para desteği sağlanıyor. Bu destek için süreler de uzatıldı. Peki kimler nasıl faydalanabilir? İşkur’dan vatandaşa yeni destek müjdesinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Son günlerde gündemde yüzbinlerce vatandaş Nakdi ücret desteğinin hangi yatırılacağına yönelik araştırmalar yapmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı covid-19 salgını sebebiyle vatandaşların ekonomik sıkıntılar yaşamaması adına her ay yardım ödemesi gerçekleştiriyor. Bu fırsattan faydalanmak isteyen vatandaşların bazı koşulları sağlıyor olması gerekiyor.

Yüz binlerce vatandaşımız Nakdi ücret desteğinin hangi yatırılacağı sorusuna yanıt arıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı covid-19 salgını sebebiyle vatandaşların ekonomik alanda mağdur olmamaları için her ay yardım ödemesi gerçekleştiriyor. Peki Şubat ayı Nakdi Ücret desteği ödemeleri hesaplara yatırıldı mı? İŞKUR Nakdi ücret desteği ne kadar? Normal koşullarda 17 Mart tarihinde sona ermesi planlanan nakdi ücret desteğine yönelik gündemde ki son gelişmeleri sizler için haberimizde sunduk.

Pandemi sebebiyle ekonomik alanda sıkıntı yaşayan vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sunduğu ücretsiz izin desteğine başvuruda bulunuyor ve onaylanan başvurular için her ay geri dönüş yapılıyor.

Nakdi Ücret Desteği Süresi Uzatıldı Mı?

Cumhurbaşkanı kararıyla söz konusu düzenlemelerin süresi, 17 Mart tarihi itibarıyla 2 ay daha ertelendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, "Normalleşme sürecinde istihdamı korumak adına tedbirlerimizi sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı'nı 2 ay süre ile uzatıyoruz." ifadelerinde bulundu.

Nakdi Ücret Desteği Nereden Alınır?

Nakdi Ücret Desteği, destek alacak bireylerin sistem üzerinde kayıtlı bulunan IBAN'ları üzerinden banka hesaplarına aylık bir şekilde düzenli olarak yatırılmaktadır. Eğer desteği alacak olan bireyin sistemde IBAN bilgisi kayıtlı değilse kişinin nakdi ücret desteğini alabilmek için PTT şubelerine başvurması gerekiyor.

Nakdi Ücret Desteği Koşulları

17 Nisan 2020 tarihinden itibaren, iş sözleşmesinin yer aldığı işveren tarafından 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunun geçici 10. maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan çalışanlar ile 15 Mart 2020 tarihi sonrasında 4447 sayılı Kanunun 51. maddesi çerçevesinde iş sözleşmesi feshedilen ve aynı kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden faydalanamayan çalışanlar herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak şartıyla ücretsiz izinde oldukları ya da işsiz kaldıkları süre kadar kapsam dahilinde yer almaktadır.

Ayrıca 1 Ocak 2019 ve 17 Nisan 2020 tarihleri aralığında 4857 Kanunun 25/2 numaralı bendinde ifade edilen nedenler haricinde hizmet akdi sonlananlar ile özel sektör işyerlerinde 2019 Yılı Ocak ayı ile 2020 Nisan ayı dönemlerinde en az çalışan sayısına ek olarak istihdam edilenlerden 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla işe başlatılıp ücretsiz izne ayrılanlara 2020 yılı Nisan ayında uygulamaya başlanılan nakdi ücret desteği uygulaması ile benzer esaslar kapsamında nakdi ücret desteği ödemesi yapılmaktadır.

Nakdi Ücret Desteği Müjdesi!

Covid-19 salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin indirilmesi adına, 4447 sayılı Kanunun geçici 24. maddesi çerçevesinde kişilere ücretsiz izne çıkarıldıkları ya da işsiz kaldıkları dönem için İşsizlik Sigortası Fonundan ve İŞKUR tarafından gerçekleştirilen ödemeye verilen isimdir.

Nakdi ücret desteği ödemelerinin ne kadar daha süreceği veya yeniden uzatılıp uzatılmayacağı konusunda ise belirsizlik hakim. İşverenler, binlerce çalışana sağlanan bu desteğin sürmesini bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER