Türkiye'ye yaşanan Arap göçünde Suriye'den sonra özellikle yanlarında anne, eş ya da çocuk olmayan Afganlar onlarca soruya neden olmuştu ki, bu Afgan akını sonrası şimdi de Taliban'ın "Afgan mültecilerin durumu" ile ilgili olarak Türkiye'ye geleceği haberi dikkat çekici oldu.

Türkiye son yıllarda tarihte eşi benzeri olmayan şekilde ve sayıda mülteci alımı yapıp, "en fazla mülteci alan ülkeler" listesinde "açık ara" birinci olurken, en çok dikkat çeken "genç erkek" kafilelerinden oluşan Afganların yoğun şekilde ülkeye olan girişiydi.

Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan

Yaşadığı Araplaşma ile birçok alanda huzuru kaçan ve tedirginlik yaşayan Türkiye'deki vatandaşlar ise biir başka şoku Taliban'dan bir heyetin Türkiye'ye geleceği haberi ile yaşadı.

K24 ÖZEL - Afgan mülteciler neden Türkiye'ye yöneliyor?

Taliban, Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığı'ndan bir heyetin Afgan mültecilerin durumunu araştırmak için önümüzdeki hafta Türkiye'ye gideceğini duyurdu.

Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala'nın yaptığı açıklamada, "Afgan mültecilerin durumu ve Afganistan'a dönüşleri konusunda Türk makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde bir sonuca varmadıklarını" bildirmesi ise ayrıca akıllara takıldı.

Akılları kurcalayan soru: Afgan sığınmacılar neden hep genç erkekler? | Independent Türkçe

Türkiye’den taleplerinin, mültecilere tanınan uluslararası haklar ve insan hakları temelinde Türkiye’deki Afgan mültecilere kolaylık sağlanması olduğunu belirten Arsala, Afgan mültecilerin durumunu ve sorunlarını araştırmak için Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

Afgan göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesini önlemek için başta İran ve Pakistan olmak üzere komşu ülkelere heyetler gönderen Afganistan'ın Türkiye'ye olacak ziyareti ve sonrası merak içinde beklenmeye başlandı.

'Afganlar günde 1000 kişilik gruplar halinde Türkiye'ye girmeye başladı' iddiası - Haber 7 DÜNYA