AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan Jandarma kararnamesinde emekli edilen 4 general dikkat çekti zira FETÖ’nün hedefindeki isimlerdi...

FETÖ’nün hedefinde olan, terörle mücadele kapsamında PKK’ya ağır darbeler vuran 4 generalin emekliliğe sevk edilmesi akıllara "FETÖ ile mücadele" deyimini getirerek sorgulandı.

Emekliliğe sevk edilen Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Fuat Güney, Bornova Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, Bilecik Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, 1990'lı yılların başından günümüze kadar sürdürülen terörle mücadelenin önemli isimleriydi ve FETÖ'nün de rahatsız olduğu kişilerdi.

4 general, 15 Temmuz 2016'daki FETÖ'nün darbe girişimi öncesinde de FETÖ'cülerin hedef tahtasına oturttuğu isimler olarak hatırlanırken beklenmedik şekilde emekli edilmeleri kuşku uyandırdı.

Mesela Korgeneral Musa Çitil, terfisi yaklaşınca FETÖ'cülerin hedefi olmuş, Ankara Jandarma Bölge Komutanlığı yaparken FETÖ'den ihraç edilip tutuklanan Diyarbakır Özel yetkili savcısı Osman Coşkun tarafından hakkında dava açılmıştı.

Salt gizli tanık ifadeleri ve PKK itirafçılarının ifadeleri doğrultusunda, Çitil'e Mardin'in Derik ilçesinde görev yaparken 13 köylüyü öldürdüğü iddiasıyla iddianame hazırlanmış ancak soyut iddialar nedeniyle Çitil beraat ederken bu dava nedeniyle 5 yıl boyunca terfi alamamıştı.

Son dakika... Devlete sızdırılan 5 bin FETÖ'cü! O liste ortaya çıktı... - Son Dakika Milliyet

Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanlığı yaparken Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığına atanan Tümgeneral Fuat Güney ise yeine 15 Temmuz öncesinde FETÖ'cülerin yoğun baskısına maruz kalmıi FETÖ'cülerin sosyal medya fenomeni olan Fuat Avni'nin hedefinde Fuat Avni'nin attığı twittler nedeniyle Ankara'da FETÖ'cü savcılara ifade vermiş ve, hakkında uzun yıllar devam eden soruşturma dosyaları açılmıştı.

Halen Bornova Jandarma Tugay Komutanlığını yürüten Tuğgeneral Mustafa Başoğlu'nun ise terfisini engellemek için 15 Temmuz öncesi yoğun faaliyet yürüten karargâhtaki FETÖ'cülerin tümü daha sonra darbeci olmaktan tutuklanıp ihraç edilmişti.

Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu! Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu!

15 Temmuz' raporundan: FETÖ, sol partilerle de iş birliği yaptı, hedefte Erdoğan vardı

FETÖ'nün hedefinde olan ve asılsız ithamlarla soruşturmalara maruz bırakılarak terfisi engellenen ancak şimdi ilginç şekilde emekli edilen bir diğer isim de Tuğgeneral Vedat Çolak’tı.

Yıllarca FETÖ'cülerin hedefinde olup kumpaslara maruz bırakılan 4 generalin kararnameye dahil edilmesi "FETÖ ile mücadele" söylemindeki bir başka tezat olarak tepki çekti.