Hollanda’da yer alan Amsterdam Schiphol Havalimanı gürültü kirliliği öne sürülerek 2025 yılından itibaren gece uçuşlarını ve özel jet uçuşlarını yasaklayacağı haberi yayıldı.

Hollanda’da yer alan Amsterdam Schiphol Havalimanı gürültü kirliliği öne sürülerek 2025 yılından itibaren gece uçuşlarını ve özel jet uçuşlarını yasaklayacağı haberi yayıldı. Amsterdam Schiphol Havalimanı bu tavırda daha sessiz, temiz ve iyi bir hava taşımacılığını savunduğunu belirtti.

Uçak kalkışlarının ve inişlerinin artık belirli bir saati olacak

Uçak kalkış ve inişlerinin saatlerine belirli bir düzenleme getiren Amsterdam Schiphol Havalimanı, yaptığı açıklamaya göre 2025 yılından itibaren 00.00-06.00 saatlerinde uçuşların kalkışına izin verilmezken, 00.00-05.00 saatlerinde ise uçakların inişine izin verilmeyeceğini duyurdu. Bu saatlerin belirlenmesinde ve böyle bir karar alınmasındaki tek amacın daha sessiz, daha temiz ve daha iyi bir hava taşımacılığını hedeflemek olduğunu belirtti. Açıklamada ek olarak özel jetlerin ve bunların yanında çok fazla gürültü çıkaran uçakların da Amsterdam Schiphol Havalimanı’nı kullanımlarının yasaklanacağını detayı öne sürüldü. Amsterdam Schiphol Havalimanı yapılması planlanan yeni bir kalkış pistinin olduğunu fakat artık yapımından vazgeçidliğini bildirdi. Schiphol Üst Yöneticisi olan Ruud Sondag uçuş yasakları hakkında konuştu ve şunları söyledi: “Çalışanların, yolcuların, komuşların, politikacıların ve toplumun güvenliği için ve onların güvenini tekrar kazanmak için içinde bulunduğumuz durumlar adına aldığımız kararlar çevremiz için ve insanlık için tek yolun bu olduğu kararına varıldı.”

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda özel jetlerin artık bir özelliği kalmadı

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Amsterdam Schiphol Havalimanı, gürültü kirliliğini önlemek ve çevreyi daha sessiz ve temiz bir yer yapmak uğruna uçuşlarında kısıtlama kararı almalarının üstüne ek olarak özel jetler hakkında da bir karara varıldı. Yapılan açıklamada, gece uçuşunun yasaklanması yılda 10 bin daha az uçuşa tekabül ettiği anlamına geldiği belirtildi. Bu vesileyle Schiphol çevresinde yaşayan 17 bin 500 kişinin daha az rahatsızlık yaşağını ve uyku problemlerini yaşayan ve bundan fazlasıyla şikayetçi olan insanların sayısının artık 13 bin daha az olacağı öne sürüldü. Buna ek olarak özel jetlerin oluşturdu karbon ayak izi salınımı ticari uçuşlara göre kişi başı 20 kat daha fazla olduğu detayı verildi. Bu verilen detayda, karbon ayak izi salınımına etkisi göz önünde bulundurulduğu zaman 2025 yılından itibaren özel jetlerin uçuşlarının tamamen sonlandırılacağı detayı belirtildi.