Batı medyasından alınan haberler ve Seyahat Acnteleri bilgileri ile Suriye'nin Turizm'e açıldığı öğrenildi.

İngiltere merkezli seyahat acentesi Untamed Borders'ın kurucusu James Willcox, ülkeye ziyaretlerine devam eden turistlerin, bazı şeylerin yavaş yavaş normale döndüğü hissini verdiğini söyledi.

Washinghton Post gazetesi, Batılı turistlerin Suriye'ye gittiğini ve bu durumun eleştirilere neden olduğunu yazarken, Suriyelilerin ülkelerine “savaş” tehdidi nedeniyle geri dönmediği bilinirken, Suriye’nin turizme açılması tartışmaları beraberinde getirdi.

Erdoğan'ın Suriye'de güvenli bölge yerleşim projesi maliyeti 151 milyar lira

Oda TV'nin gündeme taşıdığı haberde Suriye, ihtiyaç duyulan turizm geliri elde etme umuduyla 2018'de turist vizesi vermeye devam etmişti ki Washinghton Post gazetesi şimdi, batılı turistlerin Suriye'ye gittiğini ve bu durumun eleştirilere neden olduğunu yazdı.

23 Haziran'da çıkan haberde, yıllarca süren çatışmalardan sonra turistlerin, değişen Suriye'ye geri döndüğü ve yerel halk ve tur operatörlerinin Batı ülkelerinden gelen ziyaretçilerde bir artış olduğunu bildirdiği duyuruldu.

Haberde "Yetkililer, bir zamanlar televizyon ekranlarını domine eden ve Avrupa'yı mültecilerle dolduran ülkeyi meraklı yabancıların kendileri görmelerini sağlamak için Ekim ayında yeniden vize vermeye başladı" sözlerine de ayrıca yer verildi.

İLGİNÇ DETAY: SURİYELİLER KIZIYOR

Suriye'den Türkiye'nin 1 milyon konut projesine tepki geldi: Türkiye'ye küstah suçlama - Internet Haber

Bu tür gezilere yönelik eleştirilerin, özellikle 2019'da Batı turizminde yaşanan kısa süreli canlanmanın ve bunu takip eden video ve blog selinin ardından yurtdışında arttığı aktarılırken bu durumun, yurtdışında ikamet eden ve birçoğu savaş nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyeliler arasında öfkeye neden olduğu belirtildi.

Şam, Halep, Palmyra ve Haçlı Kalesi Krak des Chevaliers'deki durakları içeren bir haftalık gezi için turların genellikle kişi başı yaklaşık 1.700 dolara mal olduğu aktarılırken haberde, tüm dış turizm acentelerinin, vize başvurularını işlemekten ve güvenlik izinlerini, konaklama ve ulaşımı koordine etmekten sorumlu olan Suriye Turizm Bakanlığı'na kayıtlı yerel şirketlerle çalışması gerektiği ifade edildi.

İşte güvenli bölge projesi - Yeni Şafak

 

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?