Haberdar olmayanlar kaçırıyor! Devlet, çalışan çalışmayan herkese geri ödemesiz, karşılıksız 13 bin TL veriyor!

Haberdar olmayanlar kaçırıyor! Devlet, çalışan çalışmayan herkese geri ödemesiz, karşılıksız 13 bin TL veriyor! Başvuru yapmak şart, anında devlet desteği alabilirsiniz.

Ekonomi 27.07.2021 - 10:38 27.07.2021 - 10:38 Volkan Arık

Haberdar olmayanlar kaçırıyor! Devlet, çalışan çalışmayan herkese geri ödemesiz, karşılıksız 13 bin TL veriyor! Devlet tarafından sağlanan destek ödemeleri birçok vatandaş tarafından bilinmiyor. Özellikle çalışan ve çalışmayan bütün kadınlar devletin verdiği destek ödemelerinden faydalanabiliyor. Ödemeleri alabilmek için başvuru yapmak gerekiyor Bu nedenle süreleri kaçırmamak önemli. Devlet tarafından yapılan karşılıksız geri ödemesiz destek ödemeleri ve detaylar haberimizde…

Çalışan çalışmayan anneleri ekonomik anlamda rahatlatacak aynı zamanda da doğum sürecini rahat geçirmesini sağlayacak birçok ödeme devlet tarafından yapılıyor. Karşılıksız ve geri ödemesiz olarak yapılan devlet desteği, hala birçok vatandaşın haberdar olmadığı bir konu. Ancak özellikle doğum sürecinde devletin sağladığı desteklerden faydalanarak mama, bez ve süt yardımı alabilirsiniz. Devlet desteklerinin takip eden anneler bu süreci daha rahat geçirebiliyor. Peki 2021 devlet desteği ne kadar oldu? 2021 Doğum yardımı kaç TL?

haberdar-olmayanlar-kaciriyor-devlet-calisan-calismayan-herkese-geri-odemesiz-karsiliksiz-13-bin-1

ÇALIŞMAYAN KADINLAR DOĞUM YARDIMI ALABİLİR Mİ?

Çalışmayan ve maaşı olmayan kadınlarda devlet tarafından sağlanan doğum yardımı ödemelerinden yararlanabiliyor. Aslında bu çok bilinmiyor çünkü devletin yaptığı doğum parası ödemesi sadece çalışan kadınlara veriliyor gibi düşünülüyor. Devlet tarafından sağlanan bu yardım doğum yapan bütün kadınlara verilen bir farktır. O nedenle hakkımız kaybolmadan hemen başvuru yapmalı ve en az 300 TL olarak verilen doğum parası ödemelerinden faydalanmalısınız. Devlet hem çalışan hem çalışmayan annelere bu ödemeyi sağlarken çalışan kadınların istihdamdan kopmaması için doğum sürecini verilen desteklerle rahat atlatmalarını amaçlıyor.

haberdar-olmayanlar-kaciriyor-devlet-calisan-calismayan-herkese-geri-odemesiz-karsiliksiz-13-bin-2

EMZİRME PARASI ALABİLİRSİNİZ

Devletin diğer bir nakit desteği ise süt parası ya da emzirme parası olarak bilinen ödemedir. Annelerin ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak adına doğumdan hemen sonra devlet tarafından yapılan bu ödemeler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Emzirme parası ya da süt parası olarak bilinen bu yardım banka hesaplarına değil doğrudan PTT aracılığı ile annelerin adına yatırılıyor.

haberdar-olmayanlar-kaciriyor-devlet-calisan-calismayan-herkese-geri-odemesiz-karsiliksiz-13-bin-3

ANNELER DOĞUMDAN SONRA DEVLETTEN NE KADAR ÖDEME ALABİLİYOR?

Çalışmayan anneler doğumdan sonra devlet desteği olarak sadece ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve 3. çocukta 600 TL ödeme alabiliyor. Asgari ücret ile çalışan bir anne ise devlet tarafından sağlanan Emzirme ödeneğinden 225 TL, Doğum yardımı 300 TL, iş görmemezlik 8904 TL ve yarı zamanlı çalışma ödeneği 3 bin 550 TL olmak üzere toplamda 13.000 liraya yakın bir ödemeyi alabiliyor.

haberdar-olmayanlar-kaciriyor-devlet-calisan-calismayan-herkese-geri-odemesiz-karsiliksiz-13-bin-4

DOĞUM YARDIMI NEDİR NASIL ALINIR?

Doğum yardımı, çalışan çalışmayan her anneye 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren sağlanan nakdi destek ödemesidir. Sadece canlı doğumlar için yapılan bu ödeme anne ya da baba tarafından alınabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak Doğum yardımı almak için yeterlidir. Çocuk başına verilen Doğum yardımı ödemesi tek sefere mahsus olarak yapılmaktadır. Doğum yardımı ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve 3. çocukta 500 TL olarak ödenmektedir.

haberdar-olmayanlar-kaciriyor-devlet-calisan-calismayan-herkese-geri-odemesiz-karsiliksiz-13-bin-5

DEVLET MAMA VE BEZ YARDIMI DA SAĞLIYOR

Yeni çocuk sahibi olan ailelerin devletten alabileceği diğer bir destek ise mama ve bez yardımı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bu yardıma başvuru yapmak için Bakanlığa bağlı vakıflara ve sosyal güvenlik kurumuna giderek form işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@