Hafta sonu yurt genelinde hava nasıl olacak?

Koronavirüs salgının gölgesinde bahar havası da kendisini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Pandemi nedeniyle Ramazan ayı boyunca kısmi kapanmanın uygulanacağı Türkiye'nin yaz aylarında normalleşeceği tahin ediliyor.

Güncel 16.04.2021 - 17:08 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Koronavirüs salgının gölgesinde bahar havası da kendisini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Pandemi nedeniyle Ramazan ayı boyunca kısmi kapanmanın uygulanacağı Türkiye'nin yaz aylarında normalleşeceği tahin ediliyor. Vatandaşlar da Ramazan ayıyla beraber gelen baharın tadını çıkarıyor, bir yandan da havaların nasıl geçeceğini merak ediyor. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan ilerleyen günlerde Türkiye'yi bekleyen hava durumuyla ilgili bilgileri paylaştı. Çölden esecek kuru lodosla birlikte hafta sonu sıcaklıkların yurt genelinde artacağını belirten Çalışkan, bazı bölgelerde yağışların etkili olacağını kaydetti.


Hava sıcaklıkları 10 derece yükselecek!


Güneyden esecek lodosun hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin 10 derece üzerine çıkaracağını belirten Çalışkan, bununla beraber yağışların da artacağını vurguladı. Ülkenin doğusu ile Akdeniz, Ege ve İç Anadolu'da sıcaklıkların artacağını kaydeden Çalışkan, bahsi geçen bölgelerde sıcaklıkların ortalama olarak mevsim normallerinin 10 derece üzerinde seyredeceğini aktardı. Akdeniz ile Ege'de bu hafta sonu yaz sıcaklarının etkili olacağını bildiren Çalışkan, özellikle pazar günü Doğu Karadeniz ile İç Anadolu'da sıcaklıkların 26 dereceye kadar yükseleceğini söyledi.


Sıcak havalar baş ağrısına neden olabilir!


Yeni haftanın ilk günü Adana'da termometrelerin 30 dereceye vuracağına işaret eden Dilek Çalışkan, İstanbul'un bu sıcak hava dalgasından çok kısa bir süre için etkileneceğini bildirdi. Yağmurların etkisiyle Marmara'da havanın bir nebze olsa da serinleyeceğini kaydeden Çalışkan, salı günü İstanbul'da havanın soğuyacağını vurguladı. Lodosun etkisiyle artacak sıcaklıklardan dolayı vücutta su kaybının meydana gelebileceğini kaydeden Dilek Çalışkan, oruç tutan vatandaşları uyardı. Sıcaklıkların boğaz ve gözlerde kuruluğa neden olacağını ifade eden baş ağrısı ve halsizliğin de bu sıcak havanın yol açacağı olumsuzluklardan olabileceğini aktardı.Yeni haftayla birlikte Akdeniz ile Ege'de havanın daha ılık olacağını aktaran Çalışkan, çölden gelecek tozlara karşı da dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Çöl tozunun yağmurlarla birlikte çamur olarak da yağabileceğini aktaran Çalışkan, tozun yoğun olacağı bölgelerde astım hastalarının olabildiğince açık havaya çıkmaması gerektiğini ifade etti. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, özellikle iç bölgelerde çöl tozları nedeniyle çamur yağabileceğini söyledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@