Oyuncu Kerem Alışık’ın oynadığı reklam filminde, Türk Lirası’nın önemine dikkat çekilerek Halkbank'ın sosyal medya hesaplarından paylaşılan reklamda, “Paramızın gücüne güveniyoruz! Halkımızın Bankamızda değerlendirdiği Türk Lirasının her kuruşunu Üreten Türkiye için kocaman bir desteğe dönüştürmek en temel görevimiz: Ne mutlu bize! Bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin sembolü Türk Lirası ile halkımız kazanıyor, ülkemiz büyüyor!” ifadeleri kullanıyordu.    

Konu mecliste de taşınarak, CHP'li Alpay Antmen'in verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dövize endeksli Türk lirası mevduatı sistemine geçildiğini açıkladığı günün ertesinde, Halkbank’ın reklam filminin paylaşıldığı belirtilerek, “Bu reklam filminin çok önceden çekildiği ortada olduğuna göre, döviz kurları zirvedeyken birilerinin çok büyük bir vurgun yaptığı iddiaları güçlenmektedir” denilmişti.

halkbank-in-tl-reklami-meclise-tasindi-958535-5

Antmen konuşmasında tam olarak “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dövize endeksli Türk Lirası Mevduatı Sistemine geçildiğini açıkladığı 20 Aralık 2021 tarihinden hemen önce aynı gün dolar 18, Avro 20 Türk Lirası iken ertesi gün Dolar 12, Avro 15 Liraya düşmüştür. Bu reklam filmi çok önceden çekildiğine göre kimler dövizin bir anda düşeceğini biliyordu? Bu kişilerin banka hesapları incelenmiş midir? Büyük bir döviz vurgunu yaparak Türk Lirası alanlar ve yeni mevduat sistemiyle de bunların faizini vatandaşa yıkanlar kimler? Bu reklam filmi hangi tarihte çekildi? Bu filmin çekilmesine ilk karar verildiği tarih nedir? Kimlerin talimatıyla böyle bir film çekilmesi önceden kararlaştırıldı? “ şeklinde çarpıcı sorular yöneltmişti.

Reklam filmini çeken ajansın sahibi  Sedat Tunç’un ise söz konusu reklamın neredeyse 1 yıl önce çekildiğini söylemesi ve 'Bu reklam 17 Ocak 2021 Pazar günü, karlı bir İstanbul gününde Fişekhane'de çekildi. Oradan da soruşturabilirsiniz. Yeni çekilen bir reklam değil. Böyle bir ürünle alakalı müşterimizin bizimle talebi vardı. Konjonktür uygun olduğu için dün yayınladık. Bir reklam çekiminin süresi en az 1 ay, dolayısıyla böyle bir şey yok' demesi sosyal medya gündemine taşınarak, bazı kanıtlar gösterilerek çürütülmeye çalışıldı.

h1-4

Sosyal medyada CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in de "Halkbank bu reklamı ne zaman çekti?" diye sorarken "Demek bu mevduat kararının alınacağı çok öncesinden belliydi. Dolar 18 liraya kadar çıktı ve zirvedeyken haberi olanlar dövizlerini Türk Lirası'na çevirdi. Şimdi bu liraların faiz garantisi halka yüklendi. Bunlar Sülün Osman'ı bile çırak çıkarır" yorumu ile ilgi çeken Halkbank reklam filmi çok sayıda kullanıcı tarafından aynı şekilde sorgulandı.

En fazla dikkat çeken paylaşım ise Londra doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Boston Üniversitesi mezunu, Atlanta CNN International'ın eski habercilerinden olan Sedef Kabaş’tan geldi.

Sedef Kabaş sosyal medya hesabında konu ile ilgili olarak “Başka ülkede olsa derhal haklarında soruşturma açılır… Organize suç ve nitelikli dolandırıcılıktan hüküm giyerler… Bu ülkede ise ölesiye alkışlanıyorlar…” sözleri ile Halkbank reklam filmini yorumladı.