Halkların kavgasına askerler de karıştı

Tacikistan ile Kırgızistan sınırında bulunan su kaynağının kullanımı hususunda uzun süredir devam eden kriz, önce Tacik ve Kırgız halklarının birbirlerini taşlaması ardından iki ülkenin askerlerinin birbirlerine kurşun sıkmasına evrildi.

Dünya 30.04.2021 - 05:02 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kırgizistan'ın güneyinde bulunan Batken eyaleti ile Tacikistan’ın kuzeyinde bulunan Sughd eyaletini birbirinden ayıran Isfara nehrindeki su istasyonu, Kırgızlılarla Tacikleri burun buruna getirdi.

Krizin çıkış sebebi ise su istasyonunun kime ait olduğunun neticelendirilememesi. Tacikler suyun kendilerine ait olduğunu belirtiyor, Kırgızlar ise buna karşı çıkarak suyun asıl sahiplerinin kendileri olduğunu söylüyor.

Senindi benimdi tartışmaları dün yerini karşılıklı taşlı saldırılara bıraktı. Her iki halkın sınırda birbirlerine taşla saldırmasına askerler de karışınca iki ülkenin askerleri arasında silahlı çatışmalar çıktı.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde Kırgız köylülerinin, iki ülkenin askerleri çatışırken bir siperin ardına saklandıkları ve çatışmaları izledikleri görülüyor. Reuters ise söz konusu görüntülerin doğruluğunu teyit ettiremediklerini belirtiyor.

Sosyal medyada söz konusu görüntü kullanılarak Tacik ordusunun Kırgızistan ile olan sınırına takviye askerî birlikler gönderdiği ileri sürülüyor.

Her iki taraftan şimdiye kadar yapılmış birer resmî açıklama bulunuyor. Kırgızistan Güvenlik Komitesi, Tacik ordusunun havan kullandığını ve Kırgızistan’a ait su kaynağını hedef aldıklarını iddia ederken, Tacik yetkililer ise su kaynağının Tacikistan’a ait olduğunu, tam tersi Kırgız askerlerinin Tacik askerlerine ateş ettiğini ileri sürüyor.  

Son tespitlerde Tacikistan 9 yaralı rapor ederken, Kırgızistan şu ana kadar 4 yaralı bildirdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@