Hamaney'den Zarif'e ağır suçlama!

İran'ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in vaktinden çok önce yayınlanan, bir anlamda sızdırılan ses kaydı ile ilgili "Bu sözler Amerika'nın sözleridir." eleştirisinde bulundu.

Dünya 03.05.2021 - 05:56 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Öğretmenler Günü sebebiyle bir konuşma yapan İran'ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney, 18 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in sızdırılan ses kaydı üzerine açıklamalarda bulundu.

Muhammed Cevad Zarif'in ses kaydını, kararlaştırılan tarihten önce çekerek bir anlamda ses kayıtlarını sızdırarak İran'ı karıştıran televizyon kanalı ile ilgili "İran düşmanı, İran karşıtı" ifadesini kullanan Ayetullah Ali Hamaney, sözlerin üzüntü ve hayret verici olduğunu, bu sözlerin ABD'nin sözleri olduğunu söyledi.

Ali Hamaney sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Amerika, ülkemizin bölgedeki etkisinden son derece rahatsızdır. Kasım Süleymani'yi de bu nedenle şehit etmiştir. İran'ın manevi etkisinin görüldüğü her şey ABD için kötüdür. Şehit Kasım Süleymani ve Kudüs Gücü ile ilgili ABD'nin sözlerini tekrar etmekten kaçınmak gerekir. Kudüs Gücü, ülkemizin Asya'nın batısındaki siyasetini gerçekleştirmektedir ve ülkemizin Batı Asya'daki en etkin gücüdür.

Batılılar, ülkemizin dış siyasetinin kendi istedikleri doğrultuda olmasını arzu etmektedir. Dışişleri Bakanı muhammed Cevad Zarif de Batılıların bayraktarlığını yapmak istemiştir. Rusya ve Çin ile ilişkilerimizi geliştirdiğimde rahatsız oluyorlar.

İran'ın dış siyaseti, tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi Dışişleri Bakanlığında belirlenmez. Dışişleri Bakanlığı, dış siyaseti belirleyen birçok üst organın dediklerini sahada uygulamakla mükellef bir kurumdur. Bir taraf bu ülkede diğer tarafı yok sayamaz. Bu çok büyük bir hata olur. İranlı yetkililerin böyle bir hata yapma keyfiyeti yoktur. Dikkat etmeli, düşmanı mutlu etmemeliyiz."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@