Karadeniz'de hem balıkçılar hem de müşteriler hamsilerin boyutundan şikayetçiydi. Küçük hamsilerin temizlenmesi ve yenilmesini zorluğundan şikayetçi olan vatandaşlar içinde hamsi tüketme oranı düştü.

Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif... Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif...
Karadeniz'de hem balıkçılar hem de müşteriler hamsilerin boyutundan şikayetçiydi. Küçük hamsilerin temizlenmesi ve yenilmesini zorluğundan şikayetçi olan vatandaşlar içinde hamsi tüketme oranı düştü. Balıkçılar da hamsilerin boyutlarının ortalama 7 cm olduğunu ve fazla avlanmanın türe zarar verdiğini belirterek av yasağının uzatılmasını istedi. Hamsilerin Karadeniz'in Türkiye kıyılarında deniz suyunun sıcak olması nedeniyle Gürcistan'a göç ettiği bildirildi.


Marmara, hamsi avı yasağından etkilenmeyecek!


Sektörden ve vatandaşlardan gelen talep üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı, hamsi avlanma yasağını uzatma kararı aldı. Buna göre hamsi avı yasağının, Karadeniz kıyıları ve İstanbul'da 28 Ocak günü saat 00.00'a kadar uzatıldığı kaydedildi. Alınan karara göre hamsi avı yasağından Marmara Denizi etkilenmeyecek. Gelen açıklamaya göre Karadeniz'de bu yıl hamsi boyutlarının asgari boyut olan 7 santimetrenin altında aldığı ve et kalitesinin düştüğü ifade edildi.


Hamsilerin boyutu neden küçüldü?


Peki hamsi boyutları neden küçüldü? Karadeniz'e kıyısı olan birçok ülkede hamsi avlanmak içi gereken asgari hamsi boyutlarının 10 santimetre olduğu biliniyor. Türkiye'de ise hamsi avlamak için gereken asgari boyut 7 santimetre. Özellikle son aylardaki kuraklık ve yağış azlığı nedeniyle nehirlerin ve derelerin su seviyesinin azalması, bunun sonucu olarak da hamsilerin temel besin kaynağı olan planktonların denize taşınamamasının hamsi boylarında etkili olduğu düşünülüyor. Bunun yanında gereksiz avlanmanın da bu olumsuzluğa yol açtığı kaydediliyor.