Orman yangınları Türkiye'nin gündemine otururken yeni yasak kararları geldi. Peki hangi illerde piknik yasaklandı? Ormana girmek, mangal yapmak yasak mı?

Türkiye ülkenin dört bir yanında çıkan orman yangınları ile boğuşuyor. Yangın faciasının hemen ardından bazı illerin valilikleri çok önemli kararlar aldı. Ormana girmek, mangal yapmak ve piknik yapmak birçok ilde yasaklandı. Peki hangi illerde ormana giriş yasağı var? Ormana girmek yasak mı, hangi illerde piknik yapmak yasak?

Türkiye'de çıkan orman yangınları faciasının ardından bazı illerin valilikleri son dakika kararlarını açıkladı. Alınan kararlara göre birçok ilde ormana giriş yasaklandı. Valilikler olası yangınların önüne geçebilmek amacıyla hafta sonları piknik yapmayı mangal yapmayı da yasakladı. Piknik yasağı kararı bulunan iller arasında İstanbul, Bursa, Balıkesir, İzmir yer alıyor. Peki hangi illerde ormana girişler yasaklandı? hangi illerde piknik yapmak yasak, hangi illerde mangal yakmak yasaklandı?

Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlara, AY SONUNA Kadar 100.000 TL Ödeme Yapacak Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlara, AY SONUNA Kadar 100.000 TL Ödeme Yapacak

ORMANA GİRMEK YASAKLANDI MI?

Orman yangınları özellikle Akdeniz Bölgesi'nde ve Güneydoğu Anadolu'da devam ederken birçok şehrin Valiliği peş peşe flaş kararlar aldı. Balıkesir, Çanakkale, Gaziantep, İzmir, Bursa ve İstanbul'un yanı sıra Kocaeli’nde ormana girişler yasaklandı. Son olarak ormana girişi yasaklayan Valilik Niğde Valiliği oldu. Ege ve Akdeniz Sahil şeridinde devam eden orman yangınlarında onlarca hektarlık ormanlık alan küle dönüşürken yangınlar Bazı yerlerde hala kontrol altına alınamadı. Bu nedenle de peş peşe ormana giriş yasağı kararları verilmeye başlandı. Ormana girişlerin yasak olduğu iller şu şekilde; Bursa, İstanbul, İzmir, Aydın, Balıkesir, Gaziantep, Çanakkale, Niğde, Kırklareli Birgül Gümüşhane, Uşak, Hatay, Denizli, Edirne, Samsun, Karabük ve Tekirdağ.

hangi-illerde-piknik-yasaklandi-ormana-girmek-mangal-yapmak-yasak-mi-2

PİKNİK YAPMAK, MANGAL YAPMAK YASAK MI?

Ormana girişlerin yasaklanmasının ardından vatandaşlar piknik yapmak, mangal yapmak yasak mı sorusunun yanıtını da araştırmaya başladı. 1 ay süreli olarak birçok ilde mangal yapmak ve piknik yapmak da yasaklanmış bulunuyor. Valilikler yeni karar aldıklarında mangal ve piknik yasağının kaldırılması durumunda yeniden paylaşım yapacaklar.

ORMANA GİRİŞLER NE ZAMANA KADAR YASAK?

Ormana giriş yasağı valilikler tarafından 1 aylık süre ile alındı. Yani Eylül ayına kadar Türkiye'nin çeşitli illerinde ormanlara giriş yasak olacak. Valilikler aldıkları bu kararla olası orman yangınlarını önlemeye çalışıyor. Şu anda hala birçok noktada orman yangınları devam ederken İtfaiye ve orman ekipleri yangınları söndürmek için yoğun bir Mücadele veriyor.