Türkiye'nin en büyük pandemi hastanesi olan Sancaktepe'deki Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nden yapılan açıklama korku yarattı.

Covid-19 salgını ile ilgili olarak Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi Başhekim Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, ayaktan hasta başvurularının 3-4 kat arttığını ve günlük ayaktan başvuru sayılarının 200'lerden 900'lere çıktığını açıkladı.

Tanoğlu, "Kovid'de yeni dalgaya girdik diyebilirim. Henüz hastaneye yatışlara çok büyük bir yansıması yok ancak önceki dalgalardan biliyoruz ki ayaktan başvurular bir süre sonra yatış ve yoğun bakımlara da yansıyor" diyerek konunun ciddiyetine dikkat çekti.

Son dakika: İstanbul'da kırmızı alarm! Koronavirüs risk haritasında endişelendiren görüntü - Son Dakika Flaş Haberler

Avrupa'da yaşanan artışlar takip edilirken Türkiye'deki durumun da ciddileştiğini anlatan Doç. Dr. Tanoğlu, "Kovid sonrası normalleşme sürecimiz bu dalgayla beraber yine önlem alarak hazırlık yapmamızı gerektirdi. Yeni bir dalgayla karşı karşıyayız gibi gözüküyor. Bir ay öncesine kadar Kovid sonrası yeni normale dönmüş durumdaydık. Burası da Anadolu yakasının en büyük pandemi hastanesi. Yeni poliklinikler, yeni 'temiz' servisler açmıştık. Dahiliyede, enfeksiyon hastalıklarında, göğüs hastalıklarında, hatta cerrahi servisler de dahil. Fakat son 15-20 gün içerisinde Avrupa'daki dalganın bize de geldiğini görmekteyiz, ayaktan başvuran hasta sayısında hızlı bir artış var Kendi hastanemizde bundan bir ay önce yaklaşık 200 civarında günlük hasta geliyordu. Bunların yaklaşık 100 civarında PCR testi yapılıyordu. Negatiflik daha fazlaydı, pozitifleri daha az görüyorduk. Fakat şu an itibariyle son birkaç güne baktığımızda 800-850 civarında hasta başvuruyor. Bunların yaklaşık 700-750'sine PCR testi gerekli oluyor. rakamlar bize yeni bir dalga ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor" dedi.

Dev organizasyon başlıyor Dev organizasyon başlıyor