“Bundan sonra halk sağlığı sorunu ile ilgili oluşacak problemlerin sorumlusu bizler değiliz” diyerek sağlık kuruluşlarına tıbbi cihaz sevkiyatını durdurdular.

Kamu ve üniversite hastanelerinden 6 milyar TL'lik alacağı olduğu halde bu ödemeyi 19 aydır alamayan tıbbi cihaz sektörü temsilcileri geçtiğimiz Eylül ayında sokaklara inerek Ankara Ulus Meydanı'nda eylem yapmışlardı.

“Sektörümüz devletine güvenip malzeme verdi, vergisini de ödedi. Böyle bir ticaret dünyanın neresinde var" diyen Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir önderliğinde tıbbi cihaz sektörü temsilcileri kamu hastaneleri ve üniversite hastanelerinden 21 aydır biriken vadesi geçmiş 6 milyar TL alacaklarının ödenmesine yönelik taleplerini yenilemişlerdi.

EYT’lilere 25 bin TL ödeme hesapta! O tarihte hemen çekilecek EYT’lilere 25 bin TL ödeme hesapta! O tarihte hemen çekilecek

1638818948

“Sektörümüz mensupları devletine güvenmiş, malzeme vermiş, hizmet üretmiş ve sözleşme yapmış, bununla da yetinmemiş almadığı fatura bedeli karşılığı, tüm vergilerini de devletine ödemiştir. Böyle bir ticaret dünyanın neresinde vardır?” diyen sektör sonunda sosyal medyadan yaptıkları açıklamalarla sağlık kuruluşlarına malzeme tedarikini durdurduklarını açıkladılar.

Şu an için sadece ortopedi ve omurga cerrahisi alanında tıbbi malzeme tedarik eden firmalar bu kararı aldı, dolayısı ile ortopedi ve beyin cerrahi ameliyatları tehlikeye girdi. Ancak diğer alanlarda da tıbbi cihaz ve malzeme tedarik eden firmalarında aynı yönde karar alacakları öne sürüldü.

ameliyat-w4S5_cover

Cuma günü bir açıklama yapan meslek örgütlenmeleri bakanlıklar ile uzlaşma sağlanmazsa pazartesi gününden itibaren ortopedi ve beyin cerrahisi alanlarında her türlü tıbbi medikal malzemenin satışını durduracaklarını duyurmuştu. Ancak bu açıklama üzerine hiçbir aksiyon alınamadığından sevkiyat da durdurulmuş oldu.

Malzeme tedarikini durduran firmalar “Bundan sonra halk sağlığı sorunu ile ilgili, oluşacak problemlerin sorumlusu bizler değiliz, kamudur” ifadelerini kullandılar.