Hatay Valiliği, 27 Şubat (Bugün) itibari ile 173 binanın enkazının kaldırılacağını duyurdu.

Hatay Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin sonucunda yıkılan binaların enkaz kaldırma çalışmalarının başlatıldığını duyurdu.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7’lik ve 7.6’lık şiddetli depremler, çevredeki 10 ili de etkilemişti. Özellikle Hatay, Adıyaman ve Malatya’da çok sayıda bina yıkılmış ve binlerce vatandaş enkaz altında kalmıştı. Dünyanın dört bir yanından ülkeler arama ve kurtarma çalışmalarına katılırken, ülke genelinde de yardımlar deprem bölgelerine ulaştırıldı. Yaşanan yıkıcı iki depremin ardından 14.günde akşam saatlerinde Hatay’ın Defne ilçesinde 6.4’lük bir deprem daha meydana gelmiş ve 3 dakika sonra da yine Hatay’ın Samandağ ilçesinde 5.8 şiddetinde bir artçı deprem daha meydana geldi.

Hatay’da enkaz kaldırma işlemleri bugün başlıyor

Hatay’da arama kurtarma çalışmaları hızla devam ederken, çalışmaları tamamlanan binalarda da enkaz kaldırma çalışmalarına başlanacağı duyurulmuştu.

Hatay Valiliği, 27 Şubat itibariyle de bu enkaz kaldırılmaların başlanacağı sinyalini verdi. Valilik yaptığı açıklamada 173 bina enkazının kaldırılacağını duyurdu.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Çalışmaların bugün itibari ile başlatılacağını ifade eden Hatay Valiliği, bina sakinlerinin istedikleri takdirde enkaz kaldırma çalışmalarına refakat edebileceklerini de ekledi. Bunun yanı sıra yapılan planlama çerçevesinde de önümüzdeki günler içerisinde yapılacak enkaz kaldırma çalışmalarına ilişkin de güncel olarak yapı listesinin de bilahare yayınlanacağı ifade edildi. Hatay Valiliği, vatandaşların Valilik resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan listelere ulaşabileceklerinin de altını çizdi.