Özellikle akciğer veya kalp problemleriniz varsa, kolayca nefes alabilme hissi gibisi yoktur. Hava temizleyicilerin devreye girdiği yer burasıdır. Evinize veya ofisinize bir hava temizleyici takmak daha iyi nefes almanıza yardımcı olabilir, ancak kalp sağlığınızı da iyileştirebilir mi?

DO, göğüs hastalıkları uzmanı Rachel Taliercio, bunun mümkün olduğunu söylüyor. Hava kirliliği, nefes almada zorluk, öksürük ve üst solunum yolu tıkanıklığı gibi solunum semptomlarına neden olabilir veya bunları kötüleştirebilir, ancak aynı zamanda kalp hastalığına da neden olabilir.

Gözden kaçırmayın

Sadece Arkadaşız Dizisi Konusu Ne? Sadece Arkadaşız Dizisi Oyuncu Kadrosunda Kim Var, Nerede ve Ne Zaman Yayınlanacak? Sadece Arkadaşız Dizisi Konusu Ne? Sadece Arkadaşız Dizisi Oyuncu Kadrosunda Kim Var, Nerede ve Ne Zaman Yayınlanacak?

Dr. Taliercio, "Havadaki toksinler tahriş edicidir" diyor. “Kan kimyanızda değişikliklere yol açan kimyasal bileşimleri var ve bu da sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden oluyor.

Örneğin, bir çalışma, hava partikül kirliliği ile felce yol açabilecek bir durum olan karotis arter hastalığı arasında bir ilişki buldu. Başka bir çalışma, kirliliği kronik hastalık için en önemli risk faktörlerinden biri olarak adlandırdı.

“Havadaki bu parçacıkların bir kısmını ortadan kaldırabildiğiniz ve maruz kalmayı azaltabildiğiniz ölçüde, sağlık üzerindeki etkileri azaltacaksınız” diyor.

hava-temizleyiciler-akciger-ve-kalp-sagliginizi-iyilestirebilir-mi

Hava temizleme cihazları sağlığınızı nasıl artırabilir?

Bir hava temizleyici kullanmanın potansiyel faydalarının çoğu, özellikle astım gibi durumlar için akciğerlerinizle ilgilidir.

Dr. Taliercio, "Temizleyiciler, ince parçacıkları filtreleyerek soluduğunuz havayı temizlemeye ve kirliliğin olası olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur" diyor. "Arındırıcıların kan kimyasını kalp sağlığına da fayda sağlayacak şekilde değiştirdiği gösterildi."

Birkaç çalışma, hava temizleyicilerin kurulumundan sonra kan basıncında ve kalp atış hızında iyileşme olduğunu göstermiştir. Örneğin,  35 Çinli üniversite öğrencisi üzerinde yapılan küçük ölçekli bir araştırma, cihazların hava kalitesini iyileştirdiğini ve ince partikül madde seviyelerini %57 oranında azalttığını buldu. Öğrenciler arasında hem kan basıncı seviyelerinde hem de akciğer fonksiyonlarında iyileşmeler bildirildi. Başka bir çalışma, iç mekan HEPA hava filtrelerinin astımı olanlarda solunum sağlığını iyileştirdiğini buldu.

Bununla birlikte, doktorların hava temizleyicilerinin felçleri, kalp krizlerini veya ölüm oranlarını azalttığına işaret eden uzun vadeli verileri yoktur.

“Bunların hepsi, kan kimyasındaki izlenebilen ve muhtemelen kalbe faydaları olacak değişikliklere bakan son noktalardır” diyor. "Ancak bu tür çalışmalar henüz yapılmadı."

hava-temizleyiciler-akciger-ve-kalp-sagliginizi-iyilestirebilir-mi-2

Hava temizleme cihazlarından kimler yararlanır?

Hava temizleyicileri maliyetli olabileceğinden, bunlardan en çok kimlerin faydalanacağını belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışmanız önemlidir. Hava temizleyici kullanıcılarının, hava kirliliğinin en fazla olduğu bölgelerde sağlık yararları elde etme olasılığı daha yüksektir ve bu, hava kalitesinin düşük olduğu bir şehirde veya büyük bir kirlilik kaynağının yakınında yaşamak anlamına gelebilir.

Dr. Taliercio, "Yararlar ayrıca küçük çocuklarda, yaşlılarda ve kalp ve/veya akciğer hastalığı olan kişilerde daha yüksek olabilir" diyor.

Bu cihazlar özellikle astım, kistik fibroz ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları gibi akciğerleri etkileyen hastalıkları olan kişilere yardımcı olabilir. Enfeksiyonlarla savaşmakta zorluk çekiyorsanız, bir hava temizleyici almanız faydalı olabilir.