Hayvan deneylerine yönelik tepkiler büyüyor!

Save Ralph isimli kısa filmin ardından hayvanların ilaç ve kozmetik sektörü için deneylerde kullanılmasına gösterilen tepkiler büyüyor. Hayvanların büyük acılar çektiği deneylerin sadece yüzde 2'sinin işe yaradığı kaydedildi ve ilaç olarak raflara çıktığı

Teknoloji 29.04.2021 - 11:58 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Son zamanlarda hayvanların kozmetik ve ilaç endüstrisi için laboratuvarda denek olarak kullanılmasını eleştiren birçok kişi, sosyal medyadan yayılan akıma katıldı. Özellikle denek olarak laboratuvarlarda kullanılan bir tavşanın hayatını anlatan Save Ralph isimli kısa filmden sonra tepkiler iyice arttı. Milyonlarca kişi, denek olarak kullanılırken büyük acılara maruz kalan hayvanların haklarını savunmak için sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi.

İlaçlardan sadece yüzde 2'si piyasaya sunuluyor!

Hayvanların çektiği acıları bir kez daha gözler önüne seren Save Ralph isimli filmin ardından denek hayvanlarının durumu yeniden gündeme geldi. Denek hayvanlarıyla ilgili gelen verilere göre en az 192 milyon hayvan yaşam alanlarından alınarak bu acı verici testlere maruz bırakılıyor. Yapılan deneylerin en az üçte birinde hayvanların orta ya da şiddetli acılar içeren testlere sokulduğu kaydedildi. Bu testler sonucunda geliştirilen ilaçlardan yalnızca yüzde 2'sinin piyasaya sunulduğu, hayvanların boşuna acılar çektiği aktarıldı.

Hayvanları deneylerde en fazla kullanan ülkeler ABD ve Çin!

Çok sayıda endüstri, canlı hayvanlar üzerinde yapılan testler sonucu üretimlerini gerçekleştiriyor. Bu endüstriler içinde kozmetik ve ilaç şirketlerinin bulunduğu, her yıl binlerce hayvanın söz konusu testlerden geçtiği belirtildi. Hayvanlar üzerinde en fazla test gerçekleştiren ülkenin ABD olduğu vurgulandı. Verilere göre ABD'de her yıl ortalama 22 milyon hayvan denek olarak testlerde kullanılıyor. Hayvanlar üzerinde en çok test yapan bir diğer ülkenin ise ortalama 20,5 milyon hayvanı denek olarak tutan Çin olduğu belirtildi.

Deney için en çok kullanılan hangisi?

Avustralya, Norveç, Yeni Zelanda ve Hindistan gibi ülkelerde hayvanların kozmetik ürünlerin testlerinde kullanılmasının yasak olduğu biliniyor. Öte yandan istatistiklere göre deney için en çok kullanılan hayvanın Gine domuzları olduğu kaydedildi. Testlerde kullanılan hayvanlar içinde 171 bin 406 Gine domuzunun bulunduğu belirtildi. Gine domuzlarının ardından deneylerde en fazla kullanılan hayvanların tavşanlar (yüzde 16,46), insan dışı primatlar (yüzde 11,75), hamsterlar (yüzde 9,49) ve köpekler (yüzde 7,29) olduğu aktarıldı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@