Uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde yer alan hayvan haklarının yasalaşması talebi nihayet adresinin buldu. Hayvanlara tecavüz eden, sakat bırakan ve eğlence için çeşitli şekillerde zulüm yapan insanların cezasız kalması nedeniyle hayvan severler isyan e

Uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde yer alan hayvan haklarının yasalaşması talebi nihayet adresinin buldu. Hayvanlara tecavüz eden, sakat bırakan ve eğlence için çeşitli şekillerde zulüm yapan insanların cezasız kalması nedeniyle hayvan severler isyan ediyordu. Daha önce hayvan hakları yasasıyla ilgili müjde veren Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yasanın çok yakın zamanda Meclis'e geleceğini bildirmişti.


Yeni hayvan hakları yasası çok yönlü olacak!


AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, bu yasanın 15 gün içinde TBMM'de olacağını duyurdu. Hayvan hakları yasasıyla ilgili hazırlanan taslağın uzun bir çalışma döneminin ürünü olduğunu altını çizen Zengin, hayvanları insanların keyfiyetinden korumak gerektiğini bildirdi. Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da çalışmalara katıldığını kaydeden Zengin, bu yasa taslağının çok yönlü hazırlandığına dikkat çekti. Özlem Zengin, hazırlanan yasa taslağının konuya yaklaşımının, hayvan haklarına dair daha önce benimsenen anlayışlardan çok daha farklı olacağını ifade etti.

Hayvanı sahiplenen kişi belli olacak, sokağa bırakılırsa ceza verilecek!


Yeni yasayla birlikte "sahipli ya da sahipsiz hayvan" şeklindeki ayrımın ortadan kaldırılacağına değinen Zengin, kanunda "evcil hayvan" ve "ev hayvanı" ifadelerinin yer alacağını belirtti. Artık bir hayvanı sahiplenen kişinin o hayvana ömür boyu bakmasının zorunlu olacağını kaydeden Zengin, hayvan sahiplenmenin bir eğlence değil bir sorumluluk olarak görülmesi gerektiğini ifade etti. Sahiplenilen hayvanlara çip yerleştirileceğini altını çizen Özlem Zengin, hayvanları sokaklara bırakanlara para cezasının uygulanacağını söyledi. Hayvan bakımının belli koşullara bağlanacağını dile getiren Zengin, hayvana ait olacak kimlikle beraber hayvanı sahiplenen kişinin belli olacağını ve bu kişinin hayvan ölene kadar sorumluluğu üstlenmiş olacağını aktardı.