Hayvanların gördükleri işkenceler uzun süredir sosyal medyanın gündemindeki önemli konu başlıklarından birini oluşturdu. Ülkenin farklı bölgelerinde gelen hayvan tecavüzleri, zehirlenen ya da değişik uzuvları kesilen hayvanların haberlerinin yaygınlaşmas

Hayvanların gördükleri işkenceler uzun süredir sosyal medyanın gündemindeki önemli konu başlıklarından birini oluşturdu. Ülkenin farklı bölgelerinde gelen hayvan tecavüzleri, zehirlenen ya da değişik uzuvları kesilen hayvanların haberlerinin yaygınlaşması vicdanı olan herkesi çileden çıkardı. Ayakları kesilen köpek yavruları, ço fazla ekmek yediği için boğulan kediler ve tecavüz edilen hayvanların haberleri üzerine hayvan haklarına dair yasaların ne zaman geleceği merak edilmeye başlandı.

İlerleyen günlerde Hayvan hakları yasalaşacak!


Zulme uğrayan hayvanların görüntüleri tüm ülkenin yüreğini kanattı ancak hayvanlara işkence eden canilere karşı dişe dokunur yaptırımların olmaması hayvan hakları yasasıyla ilgili sorunları gün yüzüne çıkardı. Hayvan hakları yasası ne zaman gelecek? sorusuna nihayet yanıt geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, hayvan haklarıyla ilgili çalışmaların ilerleyen haftalarda yasalaşacağının müjdesini verdi.


Hayvan Hakları Yasası'nın amacı nedir?


Hayvan Hakları Yasası'nın amacı, zulme uğrayan hayvanları korumak ve hayvanlara işkence eden kişilerin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını kanuni hale getirmektir. Hayvanların yaşam ve mutluluk hakkının korunmasını öngören hayvan hakları yasasına göre hayvanlara işkence yapan, öldüren, tecavüz eden ve sakat bırakan kişiler artık çeşitli yaptırımlarla karşılaşacaklarını öğrenecekler. 15 Ekim 1978 tarihinde kabul edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin henüz UNESCO tarafından kabul edilmediği biliniyor. Bu metnin eleştirilmesini sebeplerinden biri, sadece hayvanların öldürülürken acı çektirilmeden öldürülmesini içermesi ve hayvanların mutluluk ile yaşam haklarına yer vermemesidir.