Vatandaşların alım gücünün düşmesi sonrasında Devlet, KDV oranını düşürmüş ve temel gıda ürününde indirime gitmişti. Ancak buna rağmen marketler indirimli fiyatı ürünlere yansıtmayarak ekstra da zam uygulayınca vatandaşlar tepki gösterdi.

Özellikle KDV indirimi sonrasında birçok marketin etiket fiyatları vatandaşlar tarafından görüntülenirken sosyal medyada paylaşılmıştı. Devletin KDV indirimi sonrasında market raflarında düşüş bekleyen vatandaşlar ekstra zam geldiğini ve indirimlerin bu fiyatlar üzerinden yapıldığını görünce büyük tepki göstermişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda yeni bir adım attı. Vatandaşların mağdur olmasın ve aynı zamanda haksız fiyat artışlarının önüne geçilmesi için artık şikayet bildirim sistemi oluşturuldu.

Gözden kaçırmayın

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu! Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu!

Fahiş fiyatlara karşı özel tim

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Arz talep dengesi ile uyuşmayan fiyat hareketleri ile ilgili her türlü adımın açılacağı belirtildi. Geçtiğimiz hafta yapılan Türkiye Ekonomi modeli yeni adımlar ve enflasyon tedbirleri tanıtım toplantısında konuşan Hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati de, fiyatların bundan sonra daha sıkı bir şekilde denetleme yiyeceğini söylemişti. Nebati aynı zamanda fahiş fiyat uygulayanlara karşı özel bir Tim oluşturulacağını da dile getirmişti.

hazine-ve-maliye-bakanligi-yeni-sikayet-sistemi-kurdu-fahis-fiyat-arttiran-marketlere-goz-actiri-2

Şikayet bildirim sistemi oluşturuldu

Bakanlık, haksız fiyat artışlarına karşı harekete geçerken vatandaşların mağduriyetlerini önlemek amacıyla şikayet bildirim sistemi oluşturdu. Bu sistemde vatandaşlar tarafından iletilen şikayet ve öneriler toplanacak ve değerlendirilecek. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden şikayetler işleme alınırken Vergi Denetim Kurulu’ndaki müfettişler ve Gelir idaresinde görev yapan denetleyiciler tarafından Bu şikayetler takip edilecek. Ayrıca vatandaşları mağdur etmeye yönelik olan fiyat artışlarının tespit edilmesi durumunda yasal işlem uygulanacak.