HDP ile CHP arasında "soykırım" krizi çıktı!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi), 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak anan HDP'yi (Halkların Demokratik Partisi) kınadı. Bunun üzere iki parti arasında kriz çıktı. 

Güncel 28.04.2021 - 12:15 04.05.2021 - 04:18 İlan35

HDP (Halkların Demokratik Partisi), 1915 senesinde Osmanlı Devleti tarafından Ermenilere yönelik soykırım yapıldığını iddia etti. Bunun üzerine CHP'den (Cumhuriyet Halk Partisi) söz konusu partiye tepki geldi. 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Sözcüsü Faik Öztrak, HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) emperyalist tezlere tutunarak Türkiye'de siyaset yaptığını zannettiğini söyledi. Öztrak, Ermeni sorununun emperyalistlerin elinden alınması gerektiğini belirterek, Türkiye ile Ermenistan'ın söz konusu sorunu kardeşçe ve diyalog halinde çözüme kavuşturması gerektiğini ifade etti. HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) emperyalistlerin gölgesinde ezik bir siyaset yaptığına dikkat çeken Öztrak, bunun asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Öztrak, bu tarz bir siyaset anlayışının Türk milletinin iradesi tarafından sandıklarda buruşturulacağını ve çöpe atılacağını belirterek, Türkiye'de bulunan politikacıların emperyalist tezleri savunmalarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurguladı. Öztrak'ın bu açıklamalarına HDP'den (Halkların Demokratik Partisi) tepki geldi.

"Her şeyin bir sınırı var"

HDP (Cumhuriyet Halk Partisi) Sözcüsü Ebru Günay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hem insanın hem de siyasetin bir dengeye sahip olduğunu ifade etti. CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) konforlu alandan akıl dağıttığını ileri süren Günay, iktidara hızlı bir şekilde yanaşmanın da aynı şekilde bir dengeye ve sınıra sahip olduğunu kaydetti. Günay, anti-emperyalist olmayı CHP'den (Cumhuriyet Halk Partisi) öğrenmeyeceklerini belirterek, ana muhalefet partisinin "haddini bilmesi" gerektiğini aktardı. 

Ne olmuştu?

HDP (Cumhuriyet Halk Partisi) tarafından 1915 Olayları hakkında yayımlanan açıklamada, 24 Nisan 1915 tarihine işaret edilmişti. Bu tarihte 250 Ermeni entelektüel ve siyasetçinin Teşkilat-ı Mahsusa tarafından sürgüne yollandığı ve öldürüldüğü iddia edilen açıklamada, böylece "Ermeni soykırımının" başladığı ifade edilmişti. Açıklamada, Ermenilerin senelerdir bulunduğu topraklardan sürüldüğü ve katliama uğradığı öne sürülerek, "soykırım" sonucunda mülkiyetin el değiştirdiği ve Anadolu topraklarının Hristiyansızlaştırıldığı iddia edilmişti. 

Türkiye'nin "soykırım" ile 106 senedir yüzleşmediği ifade edilen açıklamada, bu suçun cezasız bırakıldığı belirtilmişti. Açıklamada, "soykırımın" kabul edilmesi gerektiği kaydedilerek, 1915 Olayları'ndan "insanlık trajedisi" olarak bahsedilmişti. Bu olayların politik konjonktürün bir neticesi olarak ele alınamayacağı ifade edilen açıklamada, "soykırımın" adaletinin Türkiye topraklarında sağlanması gerektiği belirtilmişti.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@