Sedat Peker'in rüşvet iddialarında adı geçen ve gözaltına alınan tek isim olan Ünsal Ban'ın THK'de hediye diploma dağıttığı ortaya çıktı.

Ünsal Ban'ın THK Üniversitesi Rektörü olduğu dönemde kişiye özel hediye diploma dağıttığı ortaya çıkması gündem oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında, AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu ile sansasyonel bir boşanma arifesi geçiren eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada Muğla'nın Milas ilçesinde gözaltına alınmıştı ki, soruşturmanın detayları da birer bomba olarak gündeme düşmeye devam ediyor.

Bakan Yardımcısı'nın Diploma Sevinci - Memurlar.Net

Rüşvet ile değil ama AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’na ait belge ve bilgileri Sedat Peker’e servis etmekle suçlanarak gözaltına alınan Ünsal Ban döneminde Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nin hediye diplomalar dağıttığı iddia edildi.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre Ban’ın, Zehra Taşkesenlioğlu ile evli olduğu üniversite rektörlüğü döneminde bir öğrencinin, istemediğini iletmesine karşın THK Üniversitesi’ne yüksek lisans kaydı yapıldı ve mezuniyet diploması hazırlandı.

THK'de kişiye özel diploma dağıttı

Öğrencinin noter aracılığıyla üniversiteye gönderdiği ihtarnamede, “Üniversitenizin herhangi bir bölümünde hiçbir eğitim programına katılmadım. Bir hata sonucu hazırlandığını düşündüğüm diplomanın nezdimde bir geçerliliği olmadığını belirtmek isterim” ifadeleri ortaya çıktı.

“Üniversite gelirlerini şirketlere aktarmak” ve “Maaşını 2012 yılında 100 bin TL’ye çıkararak haksız kazanç sağlamak” gibi iddialar ile suçlanan Ban’ın görev yaptığı döneme yönelik üniversiteye gönderilen bir ihtarnameye ulaşan Birgün'de, Ankara 2’nci Noterliği aracılığıyla gönderilen ihtarnamenin “Üniversitede kâğıt üzerinde yüksek lisans yaptırılıyor” iddialarının haklılığı haber yapıldı.

Dönemin Rektörü Ünsal Ban, bazı kişilere üniversitede yüksek lisans yapmaları önerisinde bulunduğu yazılırken, Yüksek lisans diploması alabilmek için devam ya da sınavlara girmelerine gerek olmadığını söyleyen Ban’a bu kişilerden bazıları itiraz ettiği ve üniversitede yüksek lisan yapmak istemediklerini söyledikleri öğrenildi.

Kayıt yaptırmayan, üniversite ile hiçbir temas kurmayan öğrenci adaylarına bir süre sonra üniversite Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nden telefon edilerek diplomalarının hazır olduğu iletilince ise kişilerden birisi kayıt yaptırmadığını ve diploma istemediğini ileterek noter aracılığıyla üniversiteye ihtarname gönderdi.

11 Nisan 2016 tarihinde, “Yüksek Lisans Diploması Hakkında” konu başlığı ile THK Üniversitesi’ne gönderilen ihtarnamede şu ifadeler kaydedildi;

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ - Eğitim Ajansı

“Üniversiteniz tarafından adıma yönelik yüksek lisans diploması hazırlanmış olduğu öğrendim. Ancak üniversitenize lisans ya da lisansüstü öğrenimi için bugüne kadar herhangi bir başvuruda bulunmadım. Yapılacak her türlü araştırmadan da görüleceği gibi bu başvuruları yapmak için gerekli ulusal sınavların hiçbirine girmedim.

Üniversitenizin herhangi bir bölümünde hiçbir eğitim programına katılmadım. Buna ilişkin ders kaydı yaptırmadım. Dönemsel ders seçimleri yapmadım, öğrenci işlerinde dosya oluşturmadım. Harç veya okul ücreti altında ödeme yapmadım. Bir hata sonucu hazırlandığını düşündüğüm söz konusu diplomanın nezdimde bir geçerliliği olmadığını bildirmek isterim. Dolayısı ile üniversitenizden herhangi bir yüksek lisans eğitimi talebim olmadığından sehven hazırlandığını düşündüğüm söz konusu diplomayı almaya yönelik bir talebim yoktur.”

 

Katılmadığımız FİFA Dünya Kupası İçin Mehmetçik Katar’a Gönderiliyor! Güvenliği Türk Askeri Sağlayacak! Peki Neden? Katılmadığımız FİFA Dünya Kupası İçin Mehmetçik Katar’a Gönderiliyor! Güvenliği Türk Askeri Sağlayacak! Peki Neden?