Hekimlik andına ‘cinsel yönelim’ sansürü geldi ama öğrenciler susmadı...

Hekimlik andına ‘cinsel yönelim’ sansürü geldi ama öğrenciler susmadı...

Çapa Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde okul yönetimi hekimlik andını değiştirerek, “hastanın cinsel yönelimi” kısmını sansürlemişti ancak yemin edildiği sırada ise bir grup öğrenci bu sansürü delerek yeminde olması gerektiği gibi "hastanın cinsel yönelimi” kısmını haykırdı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesinin mezuniyet töreni dün yapıldı ancak törene söylenen hekim andı değişikliği damga vurdu. Okul yönetimi tarafından aslından farklı şekilde değiştirilen andı öğrenciler haykırarak okudu.

Hekimlik Andı Değiştirilerek Okundu İddiası!

Skandal İçin "Hayırlı İşler" Dendi! Hasada Günler Kala İthalat İhalesi Açıldı! Fiyat Farkı İse Ayrıca Dikkat Çekti! Skandal İçin "Hayırlı İşler" Dendi! Hasada Günler Kala İthalat İhalesi Açıldı! Fiyat Farkı İse Ayrıca Dikkat Çekti!

Değiştirilen yeminde en dikkat çeken yer olan “hastaların cinsel yönelimi” kısmı tepkilerin de odağı oldu.

İleri haberin gündeme taşıdığı üzere, yeminin aslında “Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime…” diye geçen kısım, değiştirilmiş şekilde “Hastalarıma yaş, cinsiyet, ırk, milliyet, din ve inanç siyasal görüş, toplumsal sınıf gibi ayrımları gözetmeden hizmet edeceğime…” şeklinde söyletilmeye çalışıldı.

Ancak tam da bu esnada bir grup öğrenci “hastaların cinsel yönelimi” şeklinde haykırarak sansürü deldi.