Aile ve çocuklara verilecek olan destek ödemesiyle ilgili müjde verildi. TBMM'de onaylı olan yardıma dair ne biliyoruz? 2000 TL destek parasını almak için şartlar ve diğer detaylar belli oldu.

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

Aile Destek Programı, 1250 TL olarak açıklanmıştı. Ancak ek desteklerle birlikte çocuklara 750 TL destek ödemesi daha yapılıyor. Bununla birlikte aileler daha refah içerisinde yaşama fırsatı elde ediyor. Başvurunun nasıl yapılacağı ve e-Devlet'ten destek alıp alamayacağınızla ilgili soruları yanıtlıyoruz.

2000 TL Destek Verilecek

Türkiye'de 2023 yılında gerçekleştirilen Aile Destek Programı, vatandaşlara finansal yardımda bulunmayı planlıyor. Bu özel destek, ya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ya da e-devlet platformu üzerinden sağlanacak. Ödeme detaylarına dair bilgilendirme yapılırken, 15 Ekim'de hesaplara 2000 TL olarak aktarılacağı duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın öncülüğünde hayata geçirilen bu programla, 4 milyon hane için ekonomik destek sağlanması hedefleniyor. Geçen yıl başlatılan bu yardım programı, bu sene de sürdürülecek. 12 aylık bir süre zarfında, PTT aracılığıyla ya da başvuru sırasında verilen banka hesaplarına düzenli ödemeler yapılacak. Destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar için belirli kriterler belirlenmiş. Özellikle hane gelirinin asgari ücretin üçte birinden daha düşük olması gibi bazı şartlar öne sürülüyor. İlgilenenler e-devlet platformunu kullanarak veya doğrudan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak bu yardımdan faydalanabilecek.

Hem Aileye Hem Çocuğa Yardım

Ayrıca, Aile Destek Paketi çerçevesinde sunulan sosyal yardım miktarı güncellendi. Daha önce 850 TL'den başlayarak 1250 TL'ye kadar olan yardım miktarı, ek çocuk desteğiyle birleştirilerek 2000 TL'ye kadar çıkabilecek. Bu yardımı alabilmek için bakanlık tarafından belirlenen kriterlere uygunluk esastır. Ekim ayının 15'inde, belirlenen ödemelerin hesaplara yatırılması bekleniyor.