Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte vatandaşlara 2500 liralık maddi yardım verileceği duyuruldu.

Ülkemizde özellikle son dönemde maddi yardım konusu gündeme gelmeye devam ediyor. Maddi olarak geçinmekte zorlanan vatandaşlar genellikle devlet kurumları tarafından verilen maddi yardımlardan yararlanıyor. Türkiye'de maddi yardım konusunda çeşitli kurumlar ve kuruluşlar tarafından çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde, ihtiyaç sahibi ailelerin ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışılıyor. Söz konusu yardımlar özellikle zor zamanlar geçiren ve maddi destek gerektiren aileler için önemli bir gelir kaynağı oluyor.

Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti! Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti!

Devlet kurumları tarafından verilen yardımlar ise hükümet tarafından yıllık bütçe ödenekleriyle finanse ediliyor. Devletin verdiği maddi yardım programları, genellikle yoksulluk, işsizlik, engelli olma gibi nedenlerle destek gereken grupları hedef alıyor. Söz konusu yardımlar genellikle ailelerin gelir düzeyine göre, belirlenen miktarlarda veriliyor.

Türkiye'de maddi yardım programlarının başvuruları genellikle belediyeler veya ilçe sosyal hizmetler merkezleri aracılığıyla yapılıyor. Başvuru için gerekli belgeler arasında, aile bireylerinin doğum, evlatlık ve vatandaşlık belgeleri, aile içindeki üyelerin isimleri, maaş ve gelir belgeleri gibi başlıca belgeler yer alıyor.

O YARDIMA ZAM GELDİ

Milyonlarca kişiye sosyal yardım sağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, herkesi mutlu edecek yeni bir yardım paketi duyurdu. Hem kiracıların hem ev sahiplerinin başvurabileceği yardımın detayları açıklanırken, ülke genelinde mevcut olan yüksek enflasyon ve artan enerji fiyatları nedeniyle yardım miktarına da zam yapıldığı duyuruldu.

Bakan Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan yardımın önceki yıllarda 1.150 lira olarak verildiğini, ancak bu sene bu miktarı arttırmaya karar verdiklerini belirtti. Yapılan açıklamaya göre, 2022 yılında söz konusu yardım 2.500 lira olarak verilecek. Üstelik bu tutarın da üstüne zam geleceği tahmin ediliyor. Asgari ücrete 2023 yılında yapılan zamlar, devletin yardım miktarlarını da arttırıyor.

2500 LİRA OLACAK

Geçtiğimiz yıllarda 415 lira ile 1.150 lira arasında verilen doğalgaz yardımının, bu yıl en az 900 lira ile 2.500 lira arasında verileceğine yönelik haber milyonlarca insana nefes oldu. Üstelik bu yardım kampanyasından hem ev sahiplerinin hem de kiracıların yararlanabileceği belirtildi. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte, doğalgaz yardımından güncel olarak 311 bin hane faydalanıyor ve bu sayı her ay arttırılmaya devam edecek.

NASIL BAŞVURULUR?

Ev sahibi ve kiracılar tarafından alınabilecek olan doğalgaz yardımının başvuruları e-Devlet üzerinden ve her il veya ilçede bulunan SYDV şubeleri aracılığıyla yapılacak. Söz konusu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, doğalgaz alt yapısı olan il ilçelerde ikamet ediyor olması, ikamet ettiği yerde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliği olması, mesken abone grubunda olması gerektiği açıklandı. Başvurusunu e-Devlet üzerinden yapacak olan vatandaşların arama çubuğuna “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazması gerektiği belirtildi.