Hemen başvuru yapın! SGK o paraları geri iade ediyor, binlerce lira para alabilirsiniz! Süresinde müracaat edin!

Sosyal güvenlik kurumu eksik ya da bildirilmeyen prim günleri nedeniyle yaşanan mağduriyetin önüne geçiyor. Hemen başvuru yaparak milyonlarca kişi binlerce lira geri ödeme alabilir.

Ekonomi 23.11.2021 - 11:23 23.11.2021 - 11:23 Volkan Arık

Hemen başvuru yapın! SGK o paraları geri iade ediyor, binlerce lira para alabilirsiniz! Süresinde müracaat edin. Sigortalı çalışan vatandaşlar eksik bildirilen ya da hiç bildirilmeyen primler nedeniyle mağduriyeti yaşıyor. Sosyal güvenlik kurumu da hem sigortasız çalışanların hakkını korumak hem de eksik bildirilen prim günlerini kontrol altına almak için yeni bir uygulama başlattı. Sigortasız çalışan vatandaşlar eksik günlerini sigortalı duruma getirebilmek amacıyla hizmet tespit davası açabiliyor. Ayrıca SGK kaya senelerce prim ödeyen ancak emekli olamayan vatandaşlar da bu primleri faiziyle birlikte geri alabiliyor. Vatandaşların ödemeleri geri alabilmesi için yazılı olarak başvuru yapmaları gerekiyor. Ayrıca belirli şartlara göre müracaatlar kabul ediliyor. SGK Toplu parayı iadesi ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Milyonlarca çalışan için önemli bir duyuru geldi. Sosyal güvenlik kurumu tarafından yapılan açıklamada eksik yatırılan prim gün sayılarının tespit edilme imkanı olduğu aynı zamanda emekli olamayan vatandaşların senelerce ödedikleri primlerin faiziyle hesaba geri yattığı açıklandı. Uzun yıllar boyunca prim ödeyen ancak emeklilik hakkı elde edemeyen vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda primler güncel tutarları ile geri alabiliyor. Ödemeler yazılı başvuru sonucunda hesaba geçiyor. Ancak herkese verilmiyor o nedenle mutlaka araştırma yapmak gerekiyor. Ayrıca çalıştığınız yılların hakkını koruyabilmek için işverene eksik bildirim nedeniyle dava açma şansınız da bulunuyor. Sigortasız çalıştığınız süreleri sigortalı duruma getirmek amacıyla başvuru yaparak hizmet tespit davası açabilirsiniz. SGK toplu parayı iadesi ile ilgili merak edilen her şey haberimizin devamında…

hemen-basvuru-yapin-sgk-o-paralari-geri-iade-ediyor-binlerce-lira-para-alabilirsiniz-suresinde-m-2

HİZMET TESPİT DAVASI AÇABİLİRSİNİZ

Sigortasız olarak çalıştığını sürelerin sigortalı hale getirilmesi amacıyla eski çalıştığınız yere hizmet tespit davası açma şansınız bulunuyor. SGK tarafından hizmetinizin tespit edilmesi halinde ise sigorta primler doğrudan işveren tarafından ödeniyor. Aynı zamanda bu süre içerisinde çıkan meşru faiz de işveren tarafından karşılanıyor. Bildiğiniz üzere emekli olabilmek için işe ilk giriş tarihiniz büyük önem taşıyor. Yıllara göre emeklilik yaşı da farklılık gösteriyor. O nedenle eski dönemlerde ödenmeyen sigorta piriminiz varsa bunların peşinde koşmanız emeklilik için son derece önemli. Eksik prim günlerinin tamamlanması durumunda emeklilik tarihini erkene çekmek mümkün.

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASI DA ÖNEMLİ

Aynı zamanda erken emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması da son derece önemli. İşe başladığımız tarihte askerliğinizi yapmamışsanız ya da doğum yapmamışsanız bunları borçlanma olarak göstererek emeklilik yaşını kısaltmak mümkün. Ancak fiilen çalışmaya başladığımız tarihe dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer o tarihlerde çalışıyorsanız ancak sigortanız yapılmadıysa mutlaka hizmet tespit davası açmanız şart.

hemen-basvuru-yapin-sgk-o-paralari-geri-iade-ediyor-binlerce-lira-para-alabilirsiniz-suresinde-m-1

SGK TOPLU PARAYI İADESİ YAPIYOR

Sosyal güvenlik kurumu uzun yıllar boyunca pirim öde yani ancak emeklilik hakkı elde edemeyen vatandaşlar için toplu parayı iadesi de yapıyor. Fakat bunun için Sosyal güvenlik kurumuna yazılı müracaatta bulunmak gerekiyor. Herkese bu hak verilmiyor ancak bu hakkı elde edenlerin ödediği primler güncel tutardan geri yâd ediliyor. Yani yıllar önce bu ödemeyi yapmış olsanız bile faiziyle geri almanız mümkün.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@