Hemen kontrol edin! Herkesin hesabına 1.125 TL yatıyor, 3 ay boyunca çekilmezse kesilecek!

Hemen kontrol edin! Herkesin hesabına 1.125 TL yatıyor, 3 ay boyunca çekilmezse kesilecek! Bu fırsatı kaçırmayın. İşte detaylar…

Ekonomi 08.08.2021 - 11:08 08.08.2021 - 11:09 Volkan Arık

Hemen kontrol edin! Herkesin hesabına 1.125 TL yatıyor, 3 ay boyunca çekilmezse kesilecek! Milyonlarca kişinin hesabına her ay yatırılan bu paraya başvuru yapmak şart. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, bakıma muhtaç olan ve engelli olan bireyler kendilerine bakacak kimse olmaması halinde devlet koruması altına alınıyor. Ve bu bireylere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her ay 1.125 TL maaş ödemesi yapılıyor. Ancak belirli şartların yerine gelmemesi durumunda ise bu maaş kesiliyor. Hemen hesabınızı kontrol edin size de ödeme yapılmış olabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sosyal güvencesi olmayan, bakıma muhtaç ve engelli kişilerin hesabına her ay 1.125 TL maaş ödemesi yapılıyor. Ancak bu ödemelerden faydalanmak için önce başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru yapan vatandaşların ise başvuru tarihini takip eden aydan itibaren hesaplarını düzenli olarak kontrol etmeleri şart. Aksi halde 3 ay boyunca maaşa dokunmamanız durumunda maaş kesilebiliyor. Aynı zamanda maaş alan kişinin vefat etmesi, anne ya da babasını kaybetmiş Yetim erkek çocuğunun 18 yaşını doldurması, erkek çocuğunun yüksek öğrenimde ise 25 yaşında tamamlaması ve 3 ay boyunca aralıksız şekilde maaşın çekilmemesi kesilme nedeni olarak kabul ediliyor.

hemen-kontrol-edin-herkesin-hesabina-1125-tl-yatiyor-3-ay-boyunca-cekilmezse-kesilecek

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN ÜCRETSİZ YARARLANABİLİYOR

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli maaş ödemesi yapılıyor. Milyonlarca aile bu destek ödemesinden faydalanırken özellikle anne ya da babası hayatta olmayan yani muhtaç çocuklar ve %40 ve üzeri engeli bulunanlar maaş alabiliyor. Temmuz ayında gelen zam ile birlikte muhtaç aylığı 1.125 lira oldu. Aynı zamanda muhtaç aylığı bağlanan kişileri sağlık hizmetleri de ücretsiz olarak veriliyor.

hemen-kontrol-edin-herkesin-hesabina-1125-tl-yatiyor-3-ay-boyunca-cekilmezse-kesilecek-2

KİMLER MUHTAÇ AYLIĞI ALABİLİR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bağlanan muhtaç aylığından faydalanabilmek için birtakım Şartları yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle muhtaç aylığı ödenecek olan kişinin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması, herhangi bir geliri ya da aylığı olmaması, mahkeme kararı ile ya da kanuna bakım altına alınmamış olması gerekiyor. Muhtaç aylığı taşınır yada taşınmaz malın bulunması durumunda bağlanmıyor. Ayrıca kişinin aylık ortalama gelirinin muhtaç aylığı tutarını geçmemesi gerekiyor.

hemen-kontrol-edin-herkesin-hesabina-1125-tl-yatiyor-3-ay-boyunca-cekilmezse-kesilecek-3

MUHTAÇ AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Muhtaç aylığı başvurusu yapmak için talep eden kişinin bizzat gitmesi ve başvuru formunu doldurması gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ya da bölge müdürlüğüne şahsen ya da posta yolu ile başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca başvuran kişi engelli ise engelini belirten sağlık kurulu raporunu da başvuru formunu eklemesi şart. Başvuru işlemlerini Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi olan vgm.gov.tr adresinden da yapabilirsiniz. Muhtaç aylığı aynı aileden Sadece bir kişiye bağlanabiliyor.

hemen-kontrol-edin-herkesin-hesabina-1125-tl-yatiyor-3-ay-boyunca-cekilmezse-kesilecek-4

MUHTAÇ AYLIĞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Başvuruya bağlı olarak verilen muhtaç aylığı bazı durumlarda kesilebiliyor. Muhtaçlığın ortadan kalkması, aylık alan kişinin vefat etmesi, aylık alan kişinin bakım altına alınması, yetim erkek çocuğun 18 yaşını doldurması, eğer yüksek öğrenimde ise 25 yaşında tamamlaması, muhtaçlık aylığının 3 ay boyunca aralıksız alınmaması kesilme sebebidir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@