Bu sene tüm dünya genelinde koronavirüsün yayılması ve pandemi ile mücadele dönem ile sağlık çalışanlarına büyük bir iş yükü düştü. Pandeminin başından beri büyük bir özveri ve çalışkanlık ile hizmet veren sağlık çalışanları, yeni yılda maaşlarına yapıla

Bu sene tüm dünya genelinde koronavirüsün yayılması ve pandemi ile mücadele dönem ile sağlık çalışanlarına büyük bir iş yükü düştü. Pandeminin başından beri büyük bir özveri ve çalışkanlık ile hizmet veren sağlık çalışanları, yeni yılda maaşlarına yapılacak olan zam oranını da merak ediyor. Sağlık personellerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan hemşire ve ebeler maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Covid-19 ile mücadelede büyük payı olan sağlık personellerinin maaşları belli oldu. 2021 yılında hemşire ve ebe maaşı ne kadar olacak ? 2021'de hemşire ve ebe maaşı ne kadar olacak ? Hemşire maaşı ne kadar ? Ebe maaşı ne kadar ?

Yapılan açıklamalara ve paylaşılan verilere bakıldığı zaman devlet memurlarının maaşlarına yapılacak olan zam oranı da belli oldu. Devlet memurlarının maaşlarına 1 Ocak 2021 itibariyle geçerli olacağı söylenen %3 zam yapılacağı belirtildi. Ayrıca 2021 yılının ikinci yarısından sonra enflasyon oranına bağlı olarak da bir zam söz konusu olacak. Devlet memurlarına yılın ilk zammı olan Ocak ayından sonra bir de yılın ikinci yarısında enflasyon oranın %4'ten fazla olan kısmı kadar daha zam yapılması bekleniyor.

1 Ocak 2021 tarihinden geçerli %3 oranındaki genel maaş zammı ve enflasyon farkının da %2 olacağı öngörülüyor. Bu veriler ve tahminler göz önüne alındığında 2021 yılında hemşire ve ebe maaşları da aşağıda tabloda belirtildiği gibi olacaktır.

En düşük hemşire maaşı ne kadar ?

Yapılan açıklamalar ve hesaplanan enflasyon oranları doğrultusunda bakıldığı zaman en düşük hemşire maaşı 5 bin 011 TL olacaktır.

En yüksek hemşire maaşı ne kadar ?

Öte yandan yapılan açıklamalar ve hesaplanan enflasyon oranları doğrultusunda bakıldığı zaman en yüksek hemşire maaşı ise 5 bin 717 TL olacaktır.2021 hemşire maaşları ne kadar ?

Hemşirelerin maaşları çalıştıkları kuruma, hizmet verdikleri bölüme, meslekteki derecelerine kıdemlerine göre değişiklik göstermektedir. Eğer KPSS ile atanmış bir devlet memuru olarak hemşirelik yapıyorsanız 2020 yılında ortalama 4600 TL maaş alıyorlardı. Ancak şimdi 2021 memur maaşı zamları ile birlikte hemşirelerin maaşlarının ne kadar olduğu merak ediliyor. 2021 hemşire maaşı ortalam 5 bin TL oldu.

Ancak kamuda hemşirelik görevi yapmıyor ve özel bir kurumda hemşirelik yapıyorsanız maaşınız değişiklik gösteriyor. Çalıştığınız hastaneye ve hizmet verdiğiniz bölüme göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak baktığımızda ise özel bir hastanede çalışan hemşirenin ortalam 4 bin TL aldığını söylemek mümkündür. Bu maaş tutarının illere göre ve hastanelere göre değişiklik gösterdiğini unutmamak gerek. İstanbul'da özel bir hastanede çalışan bir hemşire 4 bin TL'ye kadar maaş alabiliyorken, yine İstanbul'da bir özel hastanede çalışan hemşire 3 bin TL maaş alabiliyor. Diğer illerde de hastaneye, kuruma ve çalıştığınız bölüme göre maaşınız değişiklik gösterecektir.

2021 yılında hemşire maaşları Ocak ayında gelen %3 oranında zam ile beraber en düşük 5 bin TL oldu. En düşük hemşire maaşı 5 bin 011 TL olurken, en yüksek hemşire maaşı ise 5 bin 717 TL olarak belirlendi.2021 ebe maaşları ne kadar ?

İlk olarak yeni başlayan ebelere bakalım; 2 yıllık mezun, 7/1 derecesinde göreve yeni başlayanlara net 4 bin 515 TL,

2 yıllık mezun, 5/1 derecesinde 10 hizmet yılı net 4 bin 550 TL,

2 yıllık mezun, 1/4 derecesinde 25 hizmet yılı 5 bin 206 TL,

4 yıllık mezun, 1/4 derecesinde 25 hizmet yılı 5 bin 293 TL,

4 yıllık, 7/1 derecesinde net olarak 4 bin 589TL maaş ödemesi almaktadırlar.

Ebe nasıl olunur ?

Ebe olmak isteyen kişilerin ebe olmak için yapmaları gerekenler oldukça basittir. Ebe olmak için 2 yıllık veya 4 yıllık ebelik bölümlerinden mezun olmaları aranan ilk koşuldur. Bu durum sonucunda aynı zamanda Sağlık Meslek Liselerinin "Ebelik" bölümünde de bu eğitimi alarak mezun olmaları durumunda ebelik yapmak mümkündür.