Her Aileye 1300 TL Nakit Para Yardımı! Başvuru Yapmadıysanız Hemen Yapın

Devlet tarafından bütün vatandaşlara 1300 TL Ödeme verilecek! SED yardımları, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en..

Ekonomi 16.05.2021 - 21:08 16.05.2021 - 21:10 Berkay Keskin

Devlet tarafından bütün vatandaşlara 1300 TL Ödeme verilecek! SED yardımları, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük düzeyde geçiren ailelere sağlanan bir destektir. SED desteği kapsamında ailelere hem ekonomik hem de psikososyal destek sağlanmaktadır. Yardım başvuruları, İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bizzat, dilekçe ile ve e-Devlet sistemi üzerinden elektronik ortamda başvuru gerçekleştirilebilir. Devletten ihtiyaç sahiplerine 1300 TL nakit para yardımının tüm detayları haberimizde sizlerle...

Devlet, Koronavirüs pandemisi öncesi ve pandemi ile birlikte sosyal yardım çalışmalarına hız verdi. Bu süreçte sosyal yardım talepleri, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendendiriliyor ve inceleme sonucu uygun görülen vatandaşlara destek sağlanmaktadır. Peki SED başvuru koşulları nedir? İhtiyaç sahibi ve çocuğu okuyan herkese 1.300 TL ödeme yapılacak! Sosyal ve ekonomik destek hizmeti kapsamında bulunan ve temel ihtiyaçları karşılamak için bozrluk yaşayan aileler için çocukların ailelerinden ayrılmak zorunda kalmadan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sağlanan desteklerden biridir.

SED yardımı için başvurular, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Ödemeler Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği tespit edilen katsayılar kapsamında yapılmaktadır. Memur maaş katsayısının yükselişine bağlı olarak verilen ekonomik destek tutarında artış sağlanmaktadır.

SED Ödemesi Nedir?

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti olarak bilinen SED Ödemeleri, Temel ihtiyaçlarını gideremeyen ailelere, çocukların aile ortamından kopmadan sağlıklı bir biçimde gelişimini tamamlaması adına gerçekleştirilen nakdi ve psikososyal destek ödemeleridir.

E-Devlet sisteminde söz konusu olan desteğe yönelik şu ifadeler belirtildi: "Bu hizmeti kullanarak, ekonomik yoksulluk içerisinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını gideremeyen ve yaşantılarını en düşük düzeyde dahi devam ettirmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli duruma gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi adına geçici ya da belirlenecek süreler için sağlanan ekonomik destek istekleri için ön başvuru yapabilirler.

Bu hizmetten faydalandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile takip edilmektedir. İzlemelerde hizmetin devamı ya da sonlandırılmasına yönelik değerlendirilme yapılmaktadır.

SED Yardım Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bizzat, dilekçe ile ve e-Devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru gerçekleştirilebilir.

- Dilekçe,
- T.C. Kimlik Numarası beyanı,
- Gerektiği esnada alınacak olan sağlık raporu, öğrenci belgesi,
- İş-Kur ve meslek kurslarına başvuru yapıldığına dair belgeler talep edilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek adına başka araştırmalarda da bulunabilir.

Kimler SED Ödemelerinden Yararlanabilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden faydalanmak için şartlar;

- Haklarında bakım tedbiri kararı alınarak sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri durumda ailesi ya da yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
- Ekonomik yoksunluk sebebiyle, desteklenmedikleri durumda korunmaya muhta. duruma düşecek olan vatandaşlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmadan sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalandırılacak ailesi ya da yakınları tarafından bakılabilecek olan çocuklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@