Faiz üzerinden gelir elde etmek isteyenler için bankalar yüksek faiz oranları üzerinden ödeme yapıyor. Vadeli mevduat hesabı olanlara 18.300 TL'lik ödeme sürprizi...

Vadeli mevduat hesabı üzerinden gelir elde etmek isteyenlere bankalardan sürpriz teklif geldi. Buna göre faiz yüzdesine bağlı olarak değişecek şekilde 32 günün faizi tek seferde hesaba yatacak. Peki hangi banka yüzde kaç faiz oranı teklifinde bulunuyor? 

Bankaların faiz oranları, son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler sebebiyle sürekli bir değişim içinde. Özellikle Merkez Bankası'nın parasal sıkılaşma politikasına geçişi ve enflasyon rakamlarıyla döviz kurlarındaki artış, bu değişimlerin temel sebeplerinden biri. Mayıs ayındaki genel seçimler sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek'in ve Merkez Bankası Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan'ın atanması, finansal piyasalarda önemli bir dönüşümün başlangıcını işaret etti. Erkan, Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olarak tarihe geçti ve görev süresince faiz oranlarındaki artışlara yönelik önemli kararlar aldı.

3-banka-sabah-800-de-duyuru-yapti-077-faiz-oranlari-ile-kredi-donemi-basliyor-ihtiyac-kredisi-ol1-8

TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı! TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı!

500 Bin TL 32 Günde Ne Kadar Kazandırıyor?

Bu dönemde, 12 bankanın ortaklaşa aldığı bir kararla, 32 günlük vadeli mevduat hesabı sahiplerine ödenen faiz oranı rekor bir seviyeye ulaştı. Yeni düzenlemelerle, 500 bin lira tutarındaki bir 32 günlük vadeli mevduat hesabının faiz getirisi, Merkez Bankası'nın politikaları sonucunda arttı. Bankalar, Merkez Bankası'nın aldığı bu kararlara paralel olarak, vadeli mevduat hesaplarında faiz oranlarını güncellediler. Son güncellemelerle birlikte, kur korumalı mevduat hesaplarına yüzde 44 civarında faiz oranı uygulanmaya başlandı. Bu oran, 500 bin lira için 32 günlük bir sürede 18.323 lira gibi bir faiz getirisi sağlıyor.