Her ay 3.500 TL hesaba yatacak, çalışma şartı yok! Zamdan bu ödeme de payını alacak başvuru için geç kalmayın

Yeni yılda yapılacak olan zamlar milyonlarca kişi tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Sadece emekli ve asgari ücretli değil aynı zamanda sosyal yardım ve İşsizlik maaşına da zam gelecek.

Ekonomi 25.11.2021 - 20:48 25.11.2021 - 20:49 Volkan Arık

Her ay 3.500 TL hesaba yatacak, çalışma şartı yok! Zamdan bu ödeme de payını alacak başvuru için geç kalmayın. Yıl sonu yavaş yavaş yaklaşırken özellikle zammı konusu bir türlü gündemden düşmüyor. Emekliler Birgül asgari ücretle çalışanlar, sosyal yardım alanlar Yeni yılda yapılacak olan maaş zamlarına yakından takip ediyor. Bildiğiniz üzere maaşlara yapılacak olan zamlar enflasyon rakamları ile yakından ilgili. Çünkü SSK ve bağ-kur emeklisi enflasyon oranında zam alıyor, memur emeklisi enflasyon farkı alıyor sosyal yardım alanlar içinden memur maaş katsayısına göre yapılıyor. Yine işsizlik maaşı da asgari ücrete göre belirleniyor. Asgari ücret pazarlıkları hala devam ederken Bugün bir son dakika açıklaması ile uzlaşmanın yakın olduğu duyuruldu. Peki 2022 işsizlik maaşı ne kadar olacak? işsizlik maaşına ne kadar zam gelecek?

2022 asgari ücret zammı için artık sayılı günler kaldı. Milyonlarca çalışan asgari ücrete yapılacak olan zammı beklerken bugün bir son dakika açıklaması geldi. Asgari ücrette anlaşmaya yakın olunduğu duyuruldu. Elbette asgari ücretin kesin olarak açıklanması için enflasyon verileri bekleniyor. Alınan bilgiye göre bu yıl asgari ücrete enflasyon rakamlarına vefat Payı da eklenerek zam yapılacak. Ocak ayından itibaren milyonlarca çalışanın maaşı zamlanmış olacak. Ama bunun yanında çalışmayan vatandaşların maaşlarına da zam gelecek. Çünkü asgari ücrete yapılan zamla beraber işsizlik maaşına da zam gelecek. Peki işsizlik maaşı ne kadar olacak? 2022 en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı kaç TL olacak?

her-ay-3500-tl-hesaba-yatacak-calisma-sarti-yok-zamdan-bu-odeme-de-payini-alacak-basvuru-icin-ge-2

MİLYONLARCA KİŞİNİN GELİR YÜKSELECEK

2022 asgari ücret zammı aslında Sadece çalışanların maaşlarını ilgilendirmiyor. Aynı zamanda asgari ücret zammı ile birlikte işsizlik maaşı alan vatandaşların da yeni maaşları belirlenmiş olacak. Yani 2022 asgari ücret artışı milyonlarca kişinin maaşını belirleyecek. Asgari ücret için şu anda çok sayıda formül masada. Taraflar arasındaki görüşmeler ise Aralık ayında başlayacak. Ancak şimdiden tahmin açıklamaları yapılmaya devam ediyor.

ASGARİ ÜCRET 3500 TL'Yİ GEÇEBİLİR

İşçi sendikalarına göre yeni yılda Asgari ücretin 3500 TL’den az olmaması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda da asgari ücret için 3500 TL konusu gündeme gelmişti. Elbette Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret tespit Komisyonu yeni yıldaki asgari ücreti belirleyecek ancak şimdiden yapılan açıklamalara bakılırsa asgari ücret 3500 TL'yi geçecek.

her-ay-3500-tl-hesaba-yatacak-calisma-sarti-yok-zamdan-bu-odeme-de-payini-alacak-basvuru-icin-ge-1

EN YÜKSEK İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTACAK

Elbette yapılacak olan zam sadece asgari ücretliye ilgilendirmiyor. Aynı zamanda 2022 işsizlik maaşı da asgari ücrete göre belirlenecek. Yani işsizlik maaşı alanların maaşlarının son maaş durumuna göre belirlendiği ve tespit edildiği göz önünde bulundurulursa en yüksek İşsizlik maaşının 3500 TL ve üstü olması gündemde. Yine de işsizlik maaşında taban ve tavan fiyatlar 2022 yılı asgari ücret zamlı sonrasında belirlenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@