Her gün binlerce kişinin öldüğü Hindistan'da oksijen karaborsaya düştü!

Koronavirüsün ikinci dalgasının sert bir şekilde vurduğu Hindistan'da oksijen tüplerinin karaborsaya düştüğü öğrenildi. Güney Asya ülkesinde son bir günde 2 bin 812 can kaybı gerçekleşti. 

Dünya 27.04.2021 - 07:15 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hindistan'da koronavirüs hiçbir şekilde kontrol altına alınamıyor. İnsanların genel olarak önlemlere riayet etmediği ülkede günlük vaka sayılarında peş peşe rekor kırılıyor. Güney Asya ülkesinde son bir günde 352 bin 911 vaka kayıtlara geçti. Söz konusu ülkede son bir günde koronavirüs kaynaklı 2 bin 812 can kaybı gerçekleşti. Sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği Hindistan'da bulunan hastanelerde boş yatak bile kalmadı. Öte yandan, oksijen tüpleri ve ilaçların da karaborsaya düştüğü öğrenildi. 

"İstifliyorlar"

Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden Dr. Randeep Guleria, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, paniğe kapılan vatandaşların evlerde oksijen ve remdesivir gibi ilaçları istiflemeleri nedeniyle hastanelerde sıkıntı yaşandığını dile getirdi. Dr. Guleria, birçok koronavirüs hastasının oksijen tedavisine gerek olmadan iyileştiğini belirterek, bu nedenle oksijen tüplerinin evlerden istiflenmesinin kritik durumda olan hastalar için sorun yarattığını aktardı. 

"Evde tedavi yetiyor"

Koronavirüsün genel olarak hafif şekilde atlatıldığını belirten Dr. Guleria, hastaların yüzde 85'ten fazlasının kas ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve soğuk algınlığı gibi belirtiler gösterdiklerini söyledi. Dr. Guleria, söz konusu semptomların atlatılabilmesi için yalnızca evde tedavinin yeterli olduğunu ifade etti. Dr. Guleria, yani remdesivir ve oksijene böyle durumlarda gerek olmadığını dile getirdi. 

Yarım saatte bütün stok bitiyor!

Hindistan'da oksijene yönelik talebin son günlerde yüzde 20'den fazla oranda artış gösterdiği öğrenildi. Ülkenin başkenti Yeni Delhi'de yer alan hastanelerin akut oksijene olan erişiminde sıkıntı yaşandığına dikkat çekildi. Yarım saat içerisinde oksijen stokunun tamamen tükendiği, bunun da çok sayıda insanın yaşamını tehlikeye attığı belirtildi. Jaipur Golden Hastanesi'nde 24 Nisan Cumartesi günü yaşanan oksijen krizi nedeniyle 20 koronavirüs hastasının yaşamını yitirdiği kaydedildi. Kathuria Hastanesi'nde ise 25 Nisan Cuma günü yine oksijen krizi sebebiyle 4 koronavirüs hastası hayatını kaybetti. 

Aşırı yüksek fiyatlar üzerinden satılıyor

Hindistan'da remdesivir ve oksijenin aşırı yüksek fiyatlar üzerinden satışının gerçekleştirildiği bir karaborsanın ortaya çıktığı fark edildi. Remdesivir ilacının yalnızca birini 40 bin rupiye satmak isteyen 3 kişinin tutuklandığı bildirildi. 

Bakandan "Tedbirler yetersiz kaldı" açıklaması!

Hindistan Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, vaka sayılarında artış yaşandığını çünkü sosyal hareketliliği düşürmeye yönelik tedbirlerin yetersiz kaldığını dile getirmişti. Vardhan, dini festivaller ve seçim kampanyaları nedeniyle vaka sayılarının patlak verdiğini belirterek, insanların toplu etkinlikler sırasında fiziki mesafe önlemine riayet etmediklerini ifade etmişti.

Festivallere yoğun katılım vardı

Hindistan'da Mart ayının sonlarında gerçekleştirilen seçimler için kampanyalar düzenlenmiş, söz konusu kampanyalar sırasında önlemlere dikkat edilmemişti. İngiltere ve Hindistan arasında kriket müsabakaları gerçekleştirilmiş, bu müsabakaları maske takmayan binlerce kişi izlemişti. İnsanların toplantılara ve düğünlere katıldıkları, aynı zamanda dini etkinliklere kalabalık bir şekilde katılım gösterdikleri fark edilmişti. Festivallerdeki yoğunluk ise şaşkınlığa uğratmıştı. Özellikle festivallerin birinde insanların birbirlerine inek dışkısı fırlatmaları pes dedirtmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@