Çarşamba günü yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen normalleşme konusu hakkında bilgi verdi. 1 Mart'tan itibaren kademeli olarak normalleşme döneminin başlayacağını ka

Çarşamba günü yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen normalleşme konusu hakkında bilgi verdi. 1 Mart'tan itibaren kademeli olarak normalleşme döneminin başlayacağını kaydeden Erdoğan, vaka sayılarına göre illerin dört farklı gruba ayrılacağını belirtti. Bütün kentlerde "düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli" şeklinde gruplara bölünecek. Kentlerdeki salgın durumu göz önünde bulundurularak kısıtlamalar ya gevşetilecek ya da sıkılaştırılacak.


Puan verilecek 4 kriter ne olacak?


Kademeli normalleşmenin nasıl uygulanacağına dair vatandaşların kafasında birçok soru işareti oluştu. "Toplumda Salgın Yönetimi Alt Kurulu" üyeleriyle bu konuda çalışmalar yaptıklarını aktaran Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, konuya dair bilgiler verdi. Her kente 4 kriter göz önüne alınarak puan verileceğini kaydeden Kayıpmaz, vakaların artış ve düşüşünün izleneceğini aktardı. Bu 4 kriterin "kentlerdeki bir-iki haftalık vaka sayıları", "yapılan testlerin pozitif çıkma oranı", "yoğun bakım doluluk oranı" ile "aşılama sayıları" olacağı kaydedildi.


Kafe ve restoranlarla ilgili bazı kurallar


Kayıpmaz, vaka sayılarının düştüğünün tespit edildiği illerde sokağa çıkma kısıtlamaları ile kafe ve restoranların durumu gibi konularda gevşemeye gidileceğini vurguladı. İncelemelerin belli aralıklarla yenileneceğini kaydeden Kayıpmaz, vakaların artışı durumunda kısıtlamaların yeniden geri getirileceğini söyledi. Kafe ve restoranların açıklaması için bazı kuralların uygulanacağını aktaran Kayıpmaz, bu mekanlarda uzun süre oturmanın yasak olacağını söyledi. Girişlerde HES kodunun müşterilere kesinlikle sorulması gerektiğinin altını çizen Kayıpmaz, bu ortamlarda kalabalığın oluşmaması için yoğun çaba göstermek gerektiğini vurguladı.