"Her Şey Vatan İçin" Sloganlarının atıldığı bir zamanların Türkiyesi'nde Bakan Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi için Üsküdar’daki 4 bin 164 metrekarelik alanın imar planı değiştirildi...

"Her Şey Vatan İçin" Sloganlarının atıldığı bir zamanların Türkiyesi'nde Bakan Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi için Üsküdar’daki 4 bin 164 metrekarelik alanın imar planı değiştirildi... Ve dolayısı ile "Herşey Ne İçin" düye soruldu.

Milli olduğunu her fırsatta dile getiren AKP iktidarında, Üsküdar’daki 4 bin 164 metrekarelik alan arazi, konut ve ortaöğretim tesisleri alanından ‘yüksek öğretim tesisi alanına’ dönüştürüldü.

Devletin adeta seferber olduğu amaç ile ilgili olarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi için imar planını değiştirdi.

Bakan Murat Kurum açıkladı! “Konya'da alt gelir grubuna konut“ | Belge.com.tr - Yeni Türkiye'nin haber sitesi

Bakanlık, İstanbul Üsküdar’daki Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi’nin hemen yanında yer alan 4 bin 164 metrekarelik alanı konut alanı ve ortaöğretim tesisleri alanı statüsünden “yüksek öğretim tesisi alanına” dönüştürmesi ile dikkat çekti.

Bu arada hiç çekinmeden imar planı raporunda "plan değişikliğinin Medipol Üniversitesi için" yapıldığı belirtilerek, “Değişikliğe konu alan 4 bin 164 metrekare olup üniversite hastanesi kullanımına uygun olarak yüksek öğretim tesis alanı olarak planlanmıştır” denildi.

Bu arada, Medipol için imar planları değiştirilen alanın 721 metrekarelik bölümü Medipol’ün kurucu vakfı Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı’na (TESA) ait olduğu ve 2 bin 720 metrekarelik kısmının ise Maliye Hazinesi’ne ait olduğu belirtiliyor. TESA, alanın Maliye Hazinesi’ne ait bölümünü ise eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere ihaleyle kiralarken, yaşanılan ortamda bu kiranın tutarı ise ayrıca merak konusu oldu.

OKUL İÇİN BAĞIŞLANMIŞTI

Dr. Fahrettin Koca on Twitter: "ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Alex Azar ile bugün bir telefon görüşmesi yaptık. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ABD'ye yapılan tıbbi malzeme yardımı için teşekkürlerini iletti. Türkiye'nin aldığı

Bu gelişme ile hatırlanan ise, Medipol’ün Maliye Hazinesi’nden kiraladığı alanın yani geçtiğimiz yıllarda Ş.E. isimli bir yurttaşın Medipol Hastanesi’nin otoparkı olarak kullanılan alanın babası tarafından okul yapılması için kamuya bağışlandığı belirterek açtığı dava oldu.

İstanbul Anadolu 31’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davada, arsanın durumunun tespit edilmesi için bir de bilirkişi raporu hazırlatılırken raporda, arsanın sahibi tarafından 1994’te ortaokul alanı olarak kullanılmak üzere Maliye Hazinesi’ne bağışlandığı ancak arsanın amacına uygun kullanılmadığı vurgulandı.

Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı! Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı!

Ş.E. ise 2016’nın sonuna kadar arazinin atıl bırakıldığını ardından da Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi tarafından otopark olarak kullanılmaya başladığına dikkat çekerek, arsanın 1994 ile 2017 yılları arasında atıl bırakıldığını belirtti. Amacına uygun kullanılmayan arsanın ise bu nedenle kendilerine iade edilmesini talep etti.

Henüz sonuçlanmayan davanın ise bu yeni gelişme ile nasıl sonuçlanacağı ise çok fazla meraka gerek bırakmıyor sanırız.