Milyonlarca çalışan ve işveren asgari ücret zammına odaklandı.

Milyonlarca çalışan ve işveren asgari ücret zammına odaklandı. Aralık ayının gelmesiyle birlikte 2023 asgari ücret zammı merak konusu oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 7-14 Aralık tarihlerinde görüşmelerin gerçekleştirileceğini duyurdu. Asgari ücret zammının 2023 yılında ne kadar olacağı sorusunun bu ay içerisinde yanıt bulması bekleniyor. Öte yandan 2022 yılında asgari ücrete yapılan çift artış 2023 yılı için de aynı beklentiyi oluşturdu. 2022 yılında asgari ücrete Aralık ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez zam yapılmıştı.

2023 asgari ücret zam oranının belli olmasıyla birlikte sadece maaşlar değil kıdem ve ihbar tazminatları da artmış olacak. Milyonlarca işçinin gözü ve kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun zam görüşmelerinde. Asgari ücret zammının Aralık ayı içerisinde netleşerek kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. 2022 yılında hem Aralık hem de Temmuz ayında yapılan asgari ücret zammı sonrasında 2023 yılında da aynı şekilde çift zam beklentisi oluştu. İşte tüm detaylar…

TOPLANTILAR BAŞLIYOR

2023 asgari ücret zam oranının belirlenmesi için toplantılar başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 7-14 Aralık 2022 tarihlerinde toplantı gerçekleştirecek. Komisyonun görüşmelerinin ardından asgari ücrete gelecek zam oranı belli olacak. Zam oranı ile ilgili Aralık ayının sonuna kadar bir rakamda anlaşma sağlanması bekleniyor. Aralık ayının sonu gelmeden belirlenen yeni asgari ücretin kamuoyuyla paylaşılacağı düşünülüyor.

ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARI DA ARTACAK

Twitter Blue ile Nasıl Para Kazanılır? Elon Musk Para Kazanma Özelliğini Açtı! Twitter Blue ile Nasıl Para Kazanılır? Elon Musk Para Kazanma Özelliğini Açtı!

Asgari ücrete gelen zam ile birlikte kıdem ve ihbar tazminatları da artacak. Asgari ücret zammının ardından rapor paraları ve İŞKUR yarı zamanlı ödemeleri de artış yaşayacak. Şimdi gözler asgari ücrete gelecek zamda. 

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ZAMMI OLUR MU?

Asgari ücrete gelecek zam kadar çift asgari ücret ihtimali de gündemde. Bilindiği gibi 2022 yılında Aralık ayında asgari ücrete yapılan zammın ardından Temmuz ayında da bir zam gelmiş ve çalışanlar enflasyona ezdirilmemişti. Ayrıca asgari ücrete bir yılda iki zam ilk kez uygulandı. Şimdi gözler 2023 Temmuz ayına çevrildi. Temmuz 2023’te asgari ücrete ikinci bir zam gelip gelmeyeceği konusunda ise resmi bir açıklama bulunmuyor.