Herkese Bir Kereye Mahsus 300-600 TL Arasında Ödemeyi PTT'den Alabilecek! İşte Şartlar

Herkese Bir kereya mahsus 300 TL ile 600 TL arasında ödeme yapılacak. PTT üzerinden alınabilecek herkese 300 TL ile 600 TL arasında ödemeleri hemen alabilirsiniz. 300 TL ile 600 TL bir kere mahsus

Ekonomi 19.05.2021 - 22:48 19.05.2021 - 22:50 Berkay Keskin

Herkese Bir kereya mahsus 300 TL ile 600 TL arasında ödeme yapılacak. PTT üzerinden alınabilecek herkese 300 TL ile 600 TL arasında ödemeleri hemen alabilirsiniz. 300 TL ile 600 TL bir kere mahsus ödeme yapılacak!

Herkese 300 TL - 600 TL ödeme!

Tek bir defaya mahsus en az 300-400 ve 600 tl ödeme fırsatı! PTT'den hızlı bir şekilde verilecek! Doğum yardımı ödemeleri ve başvuruları devam ederken ayrıntılar vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine gerçekleştirilen başvuruların nasıl ve nereden yapılacağı çocuk sahibi olmayı bekleyen vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Detaylar haberimizde sizlerle...

Doğum desteği ödemeleri, gerçekleştirilen başvurunun Doğum Yardımı Sistemine düştüğü ayı takip eden ay içinde hak sahipleri tarafından PTT şubeleri üzerinen kolay bir şekilde alınabiliyor. Bebek bekleyen ailelerin merakla araştırdığı konulardan bir tanesi doğum yardımı. Devlet tarafından hem covid-19 salgınından önce hem de koronavirüsle ekonomik mücadele kapsamında kişilere sağlanan onlarca yardım desteği bulunuyor. Bu ödemeler başvuruların onaylanması halinde hesaplara yatırılıyor ve PTT şubeleri aracılığıyla kolay bir şekilde alınabiliyor.

Doğum desteği ise kişilerin ayrıntılarını merak ettiği desteklerden biri. Doğum desteği tek bir seferlik yapılan yardım türüdür. Bu kapsamda 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ya da doğacak her bir çocuk için bir defaya mahsus olacak şekilde ödeme yapılmaktadır.

600 TL'ye Kadar Yardım Fırsatı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bireysel bazda ve tek bir seferde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonra doğan çocuklar için 600 TL doğum desteği gerçekleştiriliyor. Kamu çalışanlarına ise sözleşmeleri gereğince, kurumlardan elde ettikleri doğum yardım miktarı ile yukarda bahsettiğimiz tutarlar arasındaki fark ödeniyor. Kurumlarından aldıkları ödeme daha yüksek ise doğum yardım ödemesi gerçekleştirilmez.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanabiliyor?

Doğum desteği, Türk vatandaşları ile Mavi Kart sahibi vatandaşlara verilmektedir. Annenin ya da babanın veya her ikisinin de Türk vatandaşı veya Mavi kart sahibi olması gerekiyor. Doğum desteği 15 Mayıs 2015 tarihinde ve bu tarih sonrasında yapılan doğumlar için ödenmektedir. Bu tarih öncesinde doğan çocuklar için doğum desteği verilmez.

Fakat ödeme tutarına temel çocuk sırasının tespitinde, diğer bir ifade ile yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun tespit edilmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı için yapılacak olan başvuru, canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra ilgili bulunan nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin" eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanmasından sonra bizzat, iadeli taahhütlü posta ya da kargo aracılığıyla yapılmaktadır.

Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine gerçekleştirilir. Her ne düzeyde bulunursa bulunsun (hizmet alımı aracılığıyla istihdam edilenlerde dahil olmak üzere) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvuru yapabilir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınmaktadır. Yurtdışında yaşayan kişilerin Türkiye'de bulunmaları durumunda ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezine başvuru yapmaları mümkündür.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@