Herkes bunu bekliyordu! Artık PTT’ye gidenlere 1657 TL ödeme yapılacak

PTT gidenlere 1657 TL ödeme yapılıyor. Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik sıkıntı çeken vatandaşlar bu haberi bekliyordu. Peki hangi şartlarda ödeme alınıyor?

Ekonomi 04.06.2021 - 17:13 04.06.2021 - 17:20 Volkan Arık

PTT’ye gidenlere 1657 TL ödeme haberi ekonomik anlamda problem yaşayan vatandaşlar için müjde gibi geldi. Koronavirüs salgını başladığı günden bu yana ciddi anlamda ekonomik sorunlar yaşayan vatandaşlar devlet tarafından sunulan kaynaklara yönelmeli devam ediyor. Devlet destekleri birçok farklı kalemde vatandaşlara ödeniyor. Özellikle yapılan son düzenleme ile birlikte PTT ye başvuran vatandaşlara 1657 TL destek haberi adeta vatandaşlar için ilaç gibi geldi. Peki her ay düzenli 1657 TL almak için ne yapmak gerekiyor? İşte yapmanız gerekenler…

Pandemi sürecinde ekonomik anlamda yetersiz kalan vatandaşları rahatlatacak haber PTT'den geldi. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan destek kalemleri vatandaşların bütçesini biraz rahatlatacak gibi görünüyor. O dönemlerde en çok alınan devlet destekleri arasında yer alan evde bakım parası artık PTT üzerinden de ödenecek. Peki Evde bakım parasını PTT’den almak için ne yapmak gerekiyor? Evde bakım maaşı alma şartları neler? Evde bakıma muhtaç vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması için devlet tarafından ödenen evde bakım maaşı ile ilgili detayları sizler için derledik.

herkes-bunu-bekliyordu-artik-pttye-gidenlere-1657-tl-odeme-yapilacak-1

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİYOR?

Koronavirüs salgını dolayısı ile yaşanan bu zorlu süreçte devlet tarafından vatandaşlara sosyal destek ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Onlardan biri de evde bakım parası olarak biliniyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakıma muhtaç yaşlı hasta ve engelli kişilerin ihtiyaçlarının asgari oranda karşılanması ve ailelerinden Koparılmaması adına her ay düzenli olarak evde bakım maaşı ödemesi yapıyor. Evde bakım parası almak isteyen vatandaşların raporladı durumu belgelemeleri aynı zamanda evde bakımlarını yaptıklarının tespit edilmesi gerekiyor.

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşların gerekli belgeleri hazırladıktan sonra il veya ilçede bulunan Sosyal Politikalar müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Evde bakım maaşı almak için vatandaşların gelir durumuna bakılıyor ve hane halkının gelir durumunun Asgari ücretin dörtte birinden düşük olması gerekiyor. Gereken evraklar tamamlanarak başvuru yapıldıktan kısa bir süre sonra ise e-devlet üzerinden başvuru sonuçlarını kontrol etmek mümkün oluyor.

herkes-bunu-bekliyordu-artik

2021 EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ TL?

Evde bakım parası her yıl 2 defa memur maaş katsayısı oranında zamlanıyor. 2021 Ocak ayında yapılan zam ile birlikte evde bakım maaşı 1657 lira olarak belirlendi. Evde bakım parası ödemeleri her ayın 15'i ve 30'u arasında her gün farklı illerde hesaplara yatırılıyor. Evde bakım maaşını Ziraat Bankası üzerinden alan vatandaşlar sorgulama işlemlerini cep telefonu üzerinden yaparken diğer bankalardan alan vatandaşlar ise e-devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@