Herkes EYT'yi Beklerken SGK'dan Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! O İşlerde Çalışanlar Hemen Emekli Olabilecek

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlara müjde geldi! SGK'nın yaptığı son düzenlemede o meslek gruplarına erken emeklilik hakkı tanınacağı belirtildi.

Ekonomi 18.11.2021 - 09:26 18.11.2021 - 09:26 Berkay Keskin

Herkes bugünlerini rahat geçirerek geleceğini garanti altına almak için çaba sarfediyor. Peki düzenlemenin içeriği nasıl? Düzenleme ne zaman hayata geçirilecek? Tüm Türkiye EYT düzenlemesini beklerken SGK'dan o mesleklerde çalışanlara erken emeklilik müjdesi geldi. Detaylar haberimizde sizlerle...

Çalışılan süre boyunca ödemesi yapılan primler, kişiye sosyal güvence sağlamasının beraberinde, emekliliğini hakettiği süreç içerisinde maaş olarak iade edilmektedir. Emeklilik sistemi bu şekilde ilerlemektedir. Fakat her sene güncellenen kanunla nedeniyle emeklilik yaşı gittikçe uzamaktadır. Bu da çalışan vatandaşlarımızı bir hayli endişelendiriyor. Güncellemeler sadece emekliliğin uzamasına yönelik gerçekleşmiyor. Zaman zaman SGK'dan çalışan vatandaşlara erken emeklilik müjdesi de gelmektedir.

Yıpranma Payı ve Yıpranma Payı Verilen Meslekler

Yıpranma payı, bir diğer ismiyle fiili hizmet süresi zammı, ağır ve yıpratıcı meslek kolları içerisinde çalışma hayatını sürdürenlere her sene 60 ile 180 gün arasında fazladan prim günü ilave edilmesi anlamını taşımaktadır. Yani o meslekleri icraa eden vatandaşlar 1 senelik çalışmaları karşılığında fazladan 60 ile 180 gün arasında prim gün ödemesi elde etmektedir.

180 Gün Yıpranma Payı İlave Edilen Meslek Dalları

Yıpranma payı verilen ağır mesleklerin başında maden ocakları, kanalizasyon ve tünel yapımı gibi yer altında gerçekleştirilen işlerde çalışanlar yer almaktadır. Bu vatandaşlar mesleklerinin ağırlığı gereğince her sene ekstradan 180 prim günü elde etmektedir. 180 günlük yıpranma payı sadece bu meslek grubuna sağlanmaktadır.

90 Gün Yıpranma Payı Sağlanan Meslek Dalları

Demir ve çelik fabrikaları, Cıva üretim sektörü, Asit üretimi gerçekleştiren atölyeler ve fabrikalar, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Basın ve Gazetecilik sektörü emekcisi vatandaşlar vb. işlerde çalışma hayatını sürdüren vatandaşlara 90 gün yıpranma payı verilmektedir.

Aynı zamanda diş doktorları, doktorlar, çimento fabrikalarında çalışanlar, alüminyum fabrikalarında çalışanlar, ihtiyat pilotları, itfaiye ve yangın söndürme çalışanları, kok fabrikalarında çalışan vatandaşlar, cam üreten fabrika ve atölyelerde çalışma hayatını sürdürenler, termik santral çalışanları, hemşireler, ebeler, eczacılar, hasta bakıcı hemşireler, toplum sağlığı teknisyenleri de 90 gün yıpranma payı alacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@