BDDK’nın konut kredileri ile ilgili yeni karar için sektörden temsilcileri "Konut intiharı" diyerek tepki gösterdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni bir karar aldı ve bu karara göre, 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. BDDK’nın kararını ise Gayrimenkul Uzmanları Özgür Tandoğan, Sühran Aras ve Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir Odatv’ye değerlendirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranlarını değiştirirken; değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacağı, 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda ise yüzde 70 kredi kullanılacağı belirtildi.

Prof. Veysel Ulusoy: Konut krizi kapıda

Odatv’ye konuşan TheOz Gayrimenkul CEO’su ve Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı Özgür Tandoğan, BDDK’nın aldığı kararın sadece emlak sektörüne değil beraberinde birçok sektöre de zarar vereceğinin altını çizdi.

Hem firmalar için hem de vatandaş için korkunç bir karar olduğunu söyleyen Tandoğan, “Bu karar sadece emlak sektörüne değil, vatandaştan bankalara, inşaat firmalarına hatta devlete de büyük zararlar verecek” dedi.

Lüks Konut Uzmanı Sühran Aras ise alınan kararın amacının konut alım-satımında kredi kullanmak yerine vatandaşın banka hesabında yatan parasının, dövizinin, altınının sıcak para olarak piyasaya sürülmesini sağlamak olduğunu açıkladı.

Aras öte yandan düşük krediler konusunda ise, “Belki dar gelirlileri doğrudan etkilemiyor gibi gözüken bir karar ama baktığımızda da izin verilen kredi tutarlarında ev bulmak imkansız. Sadece üç büyük il değil, artık tüm büyükşehirlerde o fiyatlara yaşanabilir ev bulmak zor” diyerek açıklama yaptı.

"ADETA DİNAMİT KONULDU"

81 şehirde konut krizi yaşanıyor - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Türkiye’deki yüksek emlak bedelleri yüzünden ev sahibi olmak isteyen vatandaşların zaten zorlandığını anlatan Özgür Tandoğan, “Vatandaş artık ev sahibi olmanın hayalini bile kuramayacak. Yüksek fiyatlar sebebiyle ev sahibi olmak isteyenler mecbur kredi çekiyordu. Şimdi o musluk da kesiliyor. İnternet sitesinden baktığımızda 6 bin 423 satılık daire var ve bunların 3 bin 579 tanesi 5 milyon liranın üzerinde. Alınan kararla Kadıköy’ün yarısından fazlası olan bu evler satılamayacak” ifadelerini kullandı.

Tandoğan, ayrıca kararın dolaylı olarak inşaat ve bankacılık şirketlerini de zarara uğratacağını hatırlatarak “Bu karar yüzünden inşaatlar duracak. Çünkü satamayacağı evi neden yapsın şirket? Bankalar da zarar edecek, çünkü para satamayacaklar. Bütün bir sektöre adeta dinamit kondu. En büyük zararı da devlet görecek. Bu satışlar yapılmayınca birçok vergi kaleminden mahrum kalacak devlet” dedi.

Ali Güven Kiraz: Türkiye'de konut krizi değil barınma krizi yaşanacak! - YouTube

BDDK’nın kararını yorumlayan Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir ise yapılan değişim oranlarının asıl sebebinin yüksek enflasyon-düşük faiz arasındaki dengesizliğin etkilerini kapatmak olduğunu söylerken krediyle konut alımının enflasyon sebebiyle oluşan faizler karşısında zaten imkansız hale geldiğini şöyle dile getirdi;

“Bu karar aslında sadece yüzde 5’lik bir kesimi ilgilendiriyor. Alınan ekonomik kararlar, uygulanan politikalar öyle bir dengesizlik yarattı ki bu dengeyi başka yöntemlerle kurmaya çalışıyorlar. Ancak yüksek enflasyon-düşük faiz ile hareket edildikçe hiçbir adım kalıcı olmayacaktır”

Satılık evlerin yanı sıra kira bedellerinin de artacağını söyleyen Özgür Tandoğan, “Evler satılmayınca yeni inşaatlar yapılmayacak. Haliyle talebi karşılamadığı için kiralık evlerin fiyatlarında da yükselme meydana gelecek” diyerek uyardı.

DİKKAT ÇEKEN BDDK KARARI İSE ŞÖYLE:

Konut krizi büyüdü | Ev almak hayal oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bugün aldığı karar ile, 9 Haziran 2022 tarihinde Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirler kapsamında BDDK web sitesinden kamuoyuna duyurulduğu üzere konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı değiştirdi ve alınan yeni karar ile birinci el ve ikinci el konutlar için de konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı değiştirdi.

Enerji sınıfı 1 A olan birinci el konutlar için kredi değer oraları;
- Konut değeri 2 milyon TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90,

- Konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70,

- Konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 3,5 milyon TL,

- Konut değeri 10 milyon TLüzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmamaktadır.

Enerji sınıfı A olan ikinci el konutlar için kredi değer oranı;

- Konut değeri 500 bin TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90,
- Konut değeri 500 bin TL ile 2 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70,

- Konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 50,

- Konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 2,5 milyon TL,

Emekli MaaşI Promosyonu 10 Bin Lira Olacak Uyarısı! Hangi Banka 8 Bin 250 Liraya Yükseltti? Emekli MaaşI Promosyonu 10 Bin Lira Olacak Uyarısı! Hangi Banka 8 Bin 250 Liraya Yükseltti?

- Konut değeri 10 milyon TL üzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmamaktadır.

Kaynak: Talha Özmen OdaTV