Bütün herkesi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Trafiğe çıkacak herkesi ilgilendiren bu gelişmenin detayları haberimizde yer alıyor. İşte detaylar…

Bütün herkesi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Trafiğe çıkacak herkesi ilgilendiren bu gelişmenin detayları haberimizde yer alıyor. İşte detaylar…

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!


Son zamanlarda trafiğe çıkacak herkesi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Bu gelişme ile trafiğe giren herkesin dikkat etmesi gereken kural belli oldu. Vatandaşların ceza yememek için bu yeni gelişmeye uymak zorunda olduklarını hatırlatmakta yarar var. Bakalım bu gelişmenin detaylarında neler varmış. 

1041999328_0_0_2844_1600_1920x0_80_0_0_db8fef3a347cf8df041a40d8ada768ca


Herkesi İlgilendiriyor!


Hepimizin de bildiği gibi insan sağlığı her şeyden daha önemlidir. Dolayısı ile trafikte de can sağlığına bilhassa dikkat etmek gerekir. Araç kullanmak bu açıdan oldukça önemlidir. Aracı kullanan kişinin de hem iyi bir şoför olması hem de trafik kurallarını iyi bilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda biraz da olsa kazaların önüne geçilebilir. 


Türkiye’ de 2022 trafik kaza verileri hala tam çıkmamakla beraber 2021 verilerini incelediğimiz zaman; TÜİK açıkladığı verilere göre ülkemizde 2021 yılında toplam 1 milyon 186 bin 353 adet trafik kazası oluştuğunu ifade edebiliriz. Yine resmi veriler kapsamında 2021 yılında 187 bin 963 ölümlü ve yararlanmalı trafik kazasının ortaya çıktığını görüyoruz. Bu bağlamda yıl içerisinde oluşan ölümlü ve yaralanmalı kazaların %78,6’sı yerleşim yeri içinde %21,4 ü ise yerleşim yer dışında oluşmuştur. 


Ayrıca bu kazalar gerçekleştiğinde 2 bin 422 kişi kaza yerinde, 2 bin 941 kişi de kaza sonrası hayatını kaybederken 276 bin 935 kişinin yararlandığı belirtildi. Dolayısı ile bu rakamları en aza indirmek için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. İnsanların da bu konuda biraz daha dikkatli ve kurallara uyması gerekmektedir. 

thumbs_b_c_0cd6a0f1991623c4f3222e747c274156


Yapmayan Kişilere 1.152 TL Para Cezası!


Son yıllarda yaşanan trafik kazaları hakkında genel bir bilgi verdik. Ciddi bir sayıda ölü ve yaralının olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile burada kural ve önlemlerin ne kadar önemli olduğunu göstermiş olduk. Bu bağa-lamda yeni oluşturulan kuralların da yakından takip edilmesi gerekiyor. 


Günümüz koşullarını düşündüğümüz zaman araba almak artık bir yatırım aracı değil bir ihtiyaç olmuştur. Çünkü günümüzde teknolojinin gelişmesi ardından akıllı cihazların hayatımızda hızla yaygınlaşması ve bence en önemlisi ulaşım ağlarının gelişip modernleşmesi ile bir yerden bir yere giderken araç kullanımının zorunlu olmasından kaynaklı araç almak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Araç kullanımının bu ve daha birçok sebepten arttığı günümüz çağında kazaları en aza indirmek oldukça önemlidir. Bu bağlamda hem araç üreticileri hem de araç sahibi kişilerin bunlara dikkat etmesi gerekiyor. 


TÜİK’ in açıkladığı veriler ışığında trafik kazalarındaki toplam ölü sayısı bir önceki yıla kıyas ile %10,2 oranında yaralı sayısında da %21,4 oranında arttığını görüyoruz. Yine istatistiklere baktığımızda ülkemizde bin taşıt başına 7,4 ölümlü yaralanmalı trafik kazasının olduğunu görüyoruz. İller açısından baktığımızda ise bin taşıt başına en çok ölümlü yaralanmalı kazanın Bingöl de  en az İstanbul da olduğunu görüyoruz.


Bütün bunların aslında kurallara uyulması açısından önemine vurgu yapmak için belirtildi. Trafiğe çıkacak herkesi ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye’ de 1 Aralık 2022 tarihinden kış lastiği uygulaması başladığından yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçlara sahiplerinin kış lastiği takması mecburi oldu. Dolayısı ile içinde bulunduğumuz ocak ayı için kış lastiği kullanmayan araç sahiplerinin para cezası verileceği açıklandı. Bu bağlamda kişiye özel araçların hariç tutulduğu ticari araç sahipleri kış lastiği takmadıysa 1. 152 TL para cezası kesileceği belirtildi. Ayrıca bu uygulama 1 Nisan 2023 tarihine kadar sürecek.