HES kodu nedir, nasıl alınır ? AVM HES kodu zorunluluğu başladı

Covid-19'un yayılmasını önlemek ve tedbir amaçlı artık hemen hemen her yere HES kodu zorunluluğu geldi. İlk başlarda kişisel araba, otobüs ve uçak ile olan kısacası tüm şehir değiştirme kapsamındaki seyahatlerde HES kodu alma ve gösterme zorunluluğu vard

Genel 02.12.2020 - 13:59 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Covid-19'un yayılmasını önlemek ve tedbir amaçlı artık hemen hemen her yere HES kodu zorunluluğu geldi. İlk başlarda kişisel araba, otobüs ve uçak ile olan kısacası tüm şehir değiştirme kapsamındaki seyahatlerde HES kodu alma ve gösterme zorunluluğu vardı. Bu duruma ek olarak gösteri ve konser gibi etkinliklerde de HES kodu zorunluluğu başladı. Şimdi de AVM'lere girişte HES kodu gösterme zorunluluğu kuralı geldi. Peki HES kodu nedir, nasıl alınır ?HES kodu nedir ?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bir telefon uygulamasıdır. HES'in açılımı Hayat Eve Sığar olarak adlandırılır. Koronavirüs tanısı konulan ya da Covid-19'lu biri ile temaslı olan kişileri kimlik numaraları üzerinden bu uygulama sayesinde tespit ediliyor.

HES kodu nasıl alınır ?

HES kodu 3 farklı şekilde alınabiliyor. Biri kullandığınız akıllı telefonlar aracılığıyla alınıyor. Akıllı telefonunuza indireceğiniz Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde HES kodunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bu uygulama ile 'HES Kodu Oluştur' kısmına basarak KOD kullanım süresi seçerek HES Kodu alabilirsiniz.

Bir diğer yolu ise SMS aracılığıyla oluyor. Cep telefonlarının mesaj bölümüne TC Kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılarak 2023'e SMS gönderilir. Bu mesaja cevap olarak ise vatandaşların cep telefonlarına kişiye özel HES kodları iletilir.

Son olarak ise e-Devlet üzerinden HES kodu almaktır. E-devlet üzerinden HES kodu almak isteyen vatandaşların e-Devlet'e girip oradaki HES kodu yönlendirmelerini takip etmesi yeterli olacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@