Emeklinin 2024 yılı maaşı şimdiden hesaplanmaya başlandı. Uzmanlar, enflasyona göre %50 zammın yapılacağını öngörüyor. Yeni maaş 11.250 TL mi olacak tartışmaya açıldı.

Emekli maaşının yüzde kaç olarak belirleneceği tam bir muamma. Ancak uzmanlar daha şimdiden emekli maaş zammını enflasyona ve refah payına göre hesaplamaya başladı. Konuyla ilgili genel ifadeler ve %50 zam olması durumunda en az ne kadar maaş ödeneceğini sizlerle paylaşıyoruz. 

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

Yeni yılın yaklaşmasıyla, Türkiye'deki milyonlarca emekli vatandaş, ocak ayında yapılacak emekli maaş zamlarını dört gözle bekliyor. Emekli maaş zamlarının belirlenmesinde Türkiye İstatistik Kurumu'nun altı aylık enflasyon verileri esas alınıyor. Şu ana kadar açıklanan dört aylık enflasyon verilerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zam oranı %29,41 olarak hesaplandı. Kasım ve aralık aylarının enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla bu oranın daha da artması bekleniyor.

Emekli Maaşlarına Beklenen Zam Yüzde Kaç?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın memur maaşlarının %50'ye yakın artabileceği yönündeki açıklamaları, emekli maaşlarının da benzer bir oranda artabileceği beklentisini doğurdu. Memur maaşları gibi, emekli maaşları da enflasyon verileriyle doğrudan ilişkili olduğu için, aralık ayı başlarında açıklanacak kasım ayı enflasyon rakamları ve ocak ayında duyurulacak aralık ayı enflasyon oranları, emekli ve memurlar tarafından dikkatle izlenecek.

bakanışıkhann

En Düşük Emekli Maaşı Zam Hesaplamaları

Temmuz ayındaki maaş zamlarının kök ücretler üzerinden gerçekleşmesi sebebiyle, en düşük emekli maaşı 7.500 TL seviyesinde kalmıştı. En düşük emekli maaşına %40, %45 ve %50 oranlarında yapılacak zam durumunda yeni maaş miktarları şu şekilde olabilir:

  • %40 Zam Yapılırsa: 10.500 TL
  • %45 Zam Yapılırsa: 10.875 TL
  • %50 Zam Yapılırsa: 11.250 TL