HFPA Nedir? Altın Küre Neden Protesto Ediliyor? Tepkilerin Nedeni Ne?

Golden Globes yani Altın Küre tepkileri sürüyor. Amazon, Netflix, Scarlett Johansson sonrası Tom Cruise'da reformlar yapılana kadar HFPA ile tüm ilişkilerini kestiklerini açıkladı!

Televizyon 11.05.2021 - 10:37 11.05.2021 - 11:16 Ece Sahan

Amazon, Netflix, önmeli PR şirketleri, Time's Up, Scarlett Johansson derken Tom Cruise'da reformlar yapılana kadar HFPA ile tüm ilişkilerini kestiklerini açıkladı! Peki nederi bu istenilen reformlar? HFPA nedir? Neden tepki gördüler? İşte tüm detaylar;

Artan haksızlıklar, doğaya ve canlılara işkencelerin çoğalması, tacizlerin, saldırıların, ırkçılığın artması sonrası isyan dalgası aktivizm ile sürmeye devam ederken, Hollywood bu konuda duyarlığını geri adım atmadan sürdürüyor. 

Bu kapsamda Golden Globes ödül töreni de protestolara dahil edildi.  HFPA'nın yaptığı açıklamalar fitili ateşleyince, önde gelen kurum ve kuruluşların yanı sıra yıldız isimlerde Altın Küre ile ilişkilerini kestiklerini açıkladı. 

Peki Ne Oldu?

Altın Küre Ödülleri'ni dağıtan Hollywood Yabancı Basın Birliği'ne (Hollywood Foreign Press Association-HPFA), kendi içinde ki yolsuzluk, uygunsuzluk, ırkçılık gibi sorunları ve hiç siyah üyesi olmaması tepki çekmişti. Tüm bunlara rağmen HPFA reform hareketlerini yapmadı ve kışkırtıcı açıklamalara devam etti.

Los Angeles Times gazetesinde yer alan makalede HPFA içindeki yolsuzluklar ve ırkçılıklar açıklandıktan sonra sektördeki pek çok kişi HPFA'ya karşı isyan bayraklarını açtı. 

HFPA, bu yılki ödül töreninden önce, örgütün 87 üyesinden hiçbirinin siyah olmadığı ortaya çıkması tepkileri iyice çoğaltmıştı. Bunun üzerine Hollywood yayıncıları ile Netflix ve Amazon gibi dijital platform şirketleri reformlar yapılana kadar oyuncuları HFPA etkinliklerine katılmaktan alıkoyacaklarını açıklamıştı.

Gelen tepkiler üzerne HFPA bu hafta reform yapacaklarını duyurmuştu ancak reformların hala açıklanmaması özellikle oyuncuları isyan ettirdi ve Hollywood yıldızları tek tek Altın Küre ile aralarına mesefa koyduklarını açıklamaya başladı. 

İddialardan biri de birlik üyelerine, kanal yöneticileri ve yapımcılar tarafından da çeşitli ayrıcalıklar ve imkânlar sağlandığı ve bu durumun adaylıklara ve ödüllere etki ettiğiydi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@