Ülkemizde şu an 1 Dolar 7 TL’nin üstünde ve doğal olarak teknoloji ürünlerinin fiyatları çok pahalı. Eğer dolar 1 TL olsaydı; herkes teknoloji ürünlerine yöneleceği ve daha fazla ihtiyaç olacağından teknoloji ithalatımız artardı.

Gözden kaçırmayın

Maymun Çiçeği Virüsü Tehlikeli Olmaya Başladı! ABD Başkanı Biden da "Herkes endişelenmeli" Dedi... Maymun Çiçeği Virüsü Tehlikeli Olmaya Başladı! ABD Başkanı Biden da "Herkes endişelenmeli" Dedi...
Ülkemizde şu an 1 Dolar 7 TL’nin üstünde ve doğal olarak teknoloji ürünlerinin fiyatları çok pahalı. Eğer dolar 1 TL olsaydı; herkes teknoloji ürünlerine yöneleceği ve daha fazla ihtiyaç olacağından teknoloji ithalatımız artardı. Bunun gibi pek çok üründe de aynı olay gözlemlenirdi. Ülkemizin ithal ettiği ürünlerin katma değeri hayli yüksek. Ve dolar arttıkça ürünlerin fiyatı da artıyor. Şu an son model bir telefonun ortalama fiyatı 13.000 TL civarında eğer dolar 1 TL olsaydı bu telefonun fiyatı vergiler olmadan yaklaşık 1250 TL olurdu. Ya da araba fiyatları ortalama bir aracın sıfır fiyatı vergiler ile birlikte yaklaşık 240.000 TL eğer dolar 1 TL olsaydı arabanın vergisiz fiyatı ortalama 50.000 TL olurdur.

İyi güzel her şey ucuz ama bunun yanında maaşlarımızda düşerdi ama alım gücümüz yüksek olurdu bu bir gerçek. Diyelim dolar 1 TL oldu ve her şey ucuz, alım gücüde yüksek halk bu sebepten dolayı sürekli alışveriş yapar ve teknolojik ürün kullanımı ya da araba satışları artar. Şimdi şöyle düşünebilirsiniz; araba satışlarının artması ülkemiz için güzel diyebilirsiniz ancak, ülkemizde fabrikası bulunan markaların yan parçaları ithal olarak geliyor. Türkiye pek çok ihtiyacını yurt dışından karşıladığı için tüketim artar, tüketim arttıkça ithalat artar ve yerli ürünlerin ucuz olduğundan dolayı kullanımı azalır. Eğer doları TL ile eşitlemeyi başarırsak yerli üretimi desteklemenin yanında dev teknoloji şirketlerine de sahip olmamız gerek ki yerli üretim artsın ithalat azalsın. Bu sebepten doların TL ile eşit olması şu an için mantıklı değil. Ekonomistlere göre 1 doların olması gereken fiyatı 4.50 TL. Eğer doların fiyatı 3,50 TL olursa her şey o kadar da ucuz olmadığından ithalat sıçrama göstermez.

Türk Lirasının değer kazanması için ne yapılmalı?

Türk Liramızın değer kazanması için yüksek teknolojili ürün üretimi yapan şirketler kurmamız halkımızı yerli üretim seferberliğine teşvik etmemiz lazım. Bunun yanında tarım ithalatını en aza indirip çiftçimizin para kazanarak ithalata verdiğimiz parayı ülkemizde tutarak ülkemize fayda sağlayabilir. Bunun yanında turizmden gelen döviz ithal ettiğimiz ürünü karşıladığı zaman cari açığımızı aza indirebilir, ihracatı arttırdığımız taktirde elimizde döviz kalır ve döviz kurlarına karşı Türk Lirasının değeri artar.