Ekonomik ykımın altında kalan vatandaş için AKP'den yeni bir "çılgın proje" geldi. Hazine arazileri satılacak!

AKP gelinen noktada vatandaşın barınma sorunu ile karşı karşıya kalmasını fırsat bilip hazine arazilerini satmaya karar verdi. Bu çılgın projenin vatandaş için fırsatı ise daha çılgın, "vatandaş kendi evini yapsın"

Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak

Son dönemde yaşanılan yolsuzluk, vurgun haberleri ile gerilen ve soru işaretleri ile kalan vatandaş ise şimdi bu hazine arazi satışının altından da birşey çıkar mı diye ayrıca endişe etmeye başladı.

Endişe yaratan bu yeni karara istinaden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, vatandaşın kendi evini yapabilmesi için büyükşehirlerde altyapılı arsa satışına başlayacaklarını duyurdu. Şehrin gelişim çeperlerinde, Hazine’ye ait arsalar uygun ödeme şartlarıyla satılacak denirken İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi birçok ilde arsa satışı ağustos ayında başlanacağı öğrenildi.

Konut fiyatlarında ve kiralarda yaşanan fahiş artışlara karşı ilgili bakanlıklar yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyorken, artık lüks konut üretiminden vazgeçip  sosyal konut üretimine hız verildiği biliniyordu. Şimdi ise ayrıca bir karak duyuruldu.

Hürriyet'in haberine göre bakanlığın "çözüm" için çalıştığı modellerden biri de altyapılı arsa satışı olacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kendi evini yapmak isteyen vatandaş için, şehrin gelişim çeperlerindeki Hazine arazilerinin uygun ödeme koşullarında satışa çıkacağını duyuruldu.

Konut fiyatlarındaki artışa değinen Bakan Kurum, pandemi ile tüm dünyada tedarik zincirinin bozulduğunu ve bu durumun birçok sektörü etkilediğini söylerken bu süreçte tüm sektörlere destek olacak çalışmalar yapıldığını  “Vatandaşı çaresiz bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Sahada vatandaşın sorunlarını dinliyor, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hızla çalışma yapıyoruz. Gelinen noktada ülkemizde 2 yıl önce konut fazlası var tartışması vardı. O gün düzenlenen kampanya ile rekor satışlar yapıldı. Bugün de yine konut ihtiyacı olan vatandaş için bir ay önce yeni bir paket açıklandı. Kredi faizleri düşürüldü. Gündemimizde yeni çalışmalar da var. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla, belediyelerimizle vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak, yeni arzın piyasaya çıkmasını sağlayacak adımlar atacağız” diyerek açıkladı.

Bu arada sosyal konut projelerinin yanında ‘altyapılı konut arsaları’ satışı da yapacakların söyleyen Bakan Kurum, “Hazine arazilerini vatandaşın kendi için konut yapması adına uygun şartlarda satışa çıkacağız. Vatandaş tek parselde kendi evini yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyen müteahhitlerle anlaşacak. Ankara’da Gölbaşı, İstanbul’da Tuzla, Çatalca, Başakşehir için çalışıyoruz” dedi. Arsa projesine ilişkin detayları Hürriyet’e anlatan Bakan Kurum, vatandaşın şehrin çeperinde, hafta sonu ya da sürekli kalabileceği evler talep ettiğini belirtti ve şunları söyledi: “Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve TOKİ eliyle, Arazi maliyetlerini de aşağı çekmek adına Hazine arazilerini çalışıyoruz. Şehrin çeperinde, vatandaşımızın yerleşecekleri alanı altyapısı ile birlikte hazırlıyoruz. Bunları uzun vadeli ödeme şekli ile satışa çıkacağız.” cümleleri ile dikkat çekti.

TOKİ eliyle 2002 yılından bugüne kadar dar ve orta gelirli vatandaş için 1 milyon 137 bin konut üretildiğini söyleyen Bakan Kurum, yeni sosyal konut müjdesinin de yakında kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ağustos ayında rekor sosyal konut projesi açıklayacağını belirten Kurum, “81 ilde vatandaşı kira öder gibi ev sahibi yapacağız. Bu kampanyadan hiç evi olmayanlar faydalanacak” dedi.