Hindistan mutasyonu antikor ve aşıdan kaçabiliyor!

Türkiye'de şu ana kadar 5 kişide tespit edilen Hindistan mutasyonunun antikor ve aşıdan kaçabildiği yönünde uyarıda bulunuldu. Mevcut koronavirüs aşılarının Hindistan mutasyonuna göre tekrar düzenlenmesi gerektiği ifade edildi.

Sağlık 30.04.2021 - 09:09 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İstanbul'da 5 kişide Hindistan mutasyonunun tespit edildiğini duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu kişilerin derhal izolasyon altına alındığını söyledi. Koca'nın bu açıklaması Hindistan mutasyonunu Türkiye'nin gündem maddelerinden biri haline getirdi. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Hindistan mutasyonuna ilişkin bilgi almak üzere bilim insanlarıyla görüşmede bulunduğunu ifade etti. Sarıkaya, edindiği bilgilere göre Hindistan mutasyonunun Vuhan virüsünden kendisini farklılık gösterdiğini ve antikordan kaçabilme yetisine sahip olduğunu dile getirdi. Bu nedenle Hindistan mutasyonunun daha hızlı bir şekilde hücreye girebildiğini aktaran Sarıkaya, bilim insanlarına göre Pfizer-BioNTech aşısı ile Sinovac aşının etkili olduğunu ama söz konusu aşıların Hindistan mutasyonuna karşı tam anlamıyla koruma sağlamadığını kaydetti.

"İngiltere mutasyonu ile Güney Afrika mutasyonu bir araya geldi"

Sarıkaya, mevcut aşıların Çin'in Vuhan şehrinde tespit edilen ve laboratuvarda mutasyon geçirmesi olası yapılarına göre üretildiğini belirtti. İngiltere mutasyonunun bulaş hızının yüksek olduğunu ve Güney Afrika mutasyonun da aşıdan kaçabildiğini aktaran Sarıkaya, söz konusu mutasyonların bir araya gelerek yeni bir yapı meydana getirdiğini ifade etti. Sarıkaya, bilim insanlarının bu durumu "mutasyonun mutasyonu" olarak nitelendirdiklerine dikkat çekerek, Hindistan mutasyonunun antikordan kaçma yetisinin arttığını dile getirdi. 

"800-900 virüs vücuda girebiliyor"

Vuhan'da ortaya çıkan virüsün 1.000 tanesinden 300'ünün vücuda girebildiğini ve aşılamayla 500'e kadar virüsün önlenebildiğini aktaran Sarıkaya, yani 300 virüsün insan vücudu tarafından üstesinden gelinebildiğini belirtti. Sarıkaya, İngiltere mutasyonunun çok hızlı bulaştığına dikkat çekerek, Güney Afrika mutasyonunda ise S proteinlerinin şekil değişikliğine uğradığını ve Vuhan virüsünden farklılık gösterdiği için antikoru geçebildiğini kaydetti. Virüste yaşanan biçim değişikliği nedeniyle antikor veya aşının söz konusu virüsü düşman olarak göremediğini aktaran Sarıkaya, sonuç olarak 1.000 tane virüsten 800-900 tanesinin insan vücuduna girebildiğini ifade etti. 

"Aşılar düzenlenmeli"

Sarıkaya, aşılamayla 500' kadar virüsün önlenebildiğini ve bu durumda 300-400 tane virüsün insan vücuduna girip hastalığa neden olduğunu belirtti. Aşıların Hindistan mutasyonuna göre tekrar düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Sarıkaya, mevcut aşıların İngiltere mutasyonuna karşı koruma sağladığının açıklandığını hatırlattı. Sarıkaya, koronavirüse yakalananların aşılar sayesinde yoğun bakıma kaldırılmalarının önüne geçildiğine dikkat çekerek, bilim insanlarına göre Hindistan mutasyonunda durumun farklı olduğunu dile getirdi. Aşıların söz konusu mutasyona göre tekrar düzenlenmesi gerektiğini aktaran Sarıkaya, şu ana kadar 5 kişide rastlanan mutasyonun büyük bir sorun yaratabileceği konusunda uyardı. Sarıkaya, Hindistan mutasyonunun Türkiye'de baskın hala gelmemesini umut ettiğini ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@