Hindistan mutasyonu ile enfekte olanlar hangi belirtileri gösteriyor?

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Hindistan mutasyonu ile enfekte olan vakalarda solunum yetmezliği, ishal ve yüksek dirençli ateş gibi belirtilerin görüldüğünü söyledi. 

Sağlık 30.04.2021 - 14:11 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da şu ana kadar 5 kişi Hindistan mutasyonu ile enfekte oldu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Hindistan'da tespit edilen vakalardan bazılarında çift mutasyona rastlandığını söyledi. Doç. Dr. Savaşçı, çift mutasyonun insanların bağışıklık sistemlerinden ve antikorlarından kaçabildiğini söyledi. Hindistan mutasyonunun şu ana kadar 17 ülkede tespit edildiğini belirten Doç. Dr. Savaşçı, savunma hücrelerinden kaçan çift mutasyonun endişe verici olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Savaşçı, Hindistan mutasyonundan Pfizer-BioNTech aşısının etkilenmediğini belirterek, koronavirüse karşı en önemli silahın aşı olduğuna dikkat çekti. 

"Solunum yetmezliğine dikkat"

Hindistan'da yaşayan uzmanlardan bilgi aldığını ifade eden Doç. Dr. Savaşçı, söz konusu ülkedeki vakaların çok ağır belirtiler gösterdiklerini dile getirdi. Doç. Dr. Savaşçı, Hindistan mutasyonunun diğer mutasyonlara kıyasla daha hızlı bulaştığını ve daha kolay öldürdüğünü ifade ederek, söz konusu mutasyonun korkuttuğunu belirtti. Hindistan mutasyonunun savunma hücrelerinden kaçabildiğini aktaran Doç. Dr. Savaşçı, tüm vakalar üzerinde mutasyon çalışmasının yapılmadığını ancak yapılması durumunda daha fazla Hindistan mutasyonuna rastlanabileceğini dile getirdi. Doç. Dr. Savaşçı, Hindistan mutasyonu ile enfekte olan vakalarda solunum yetmezliği, ishal ve yüksek dirençli ateş gibi belirtilerin görüldüğüne dikkat çekerek, bu nedenle söz konusu ülkede oksijen bakımından sıkıntı yaşandığını ifade etti. 

"Vaka patlaması gerçekleşebilir"

Hindistan mutasyonunun şu ana kadar 17 ülkede tespit edildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye'nin yeterli sayıda aşı alamaması durumunda iki ay sonra vaka sayılarında patlama gerçekleşebileceği konusunda uyardı. Doç. Dr. Savaşçı, Hindistan mutasyonunun yayılması halinde sınırların kapatılması, uçuşların durdurulması ve insanlar arasındaki temasın tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, vatandaşların da hiçbir şekilde rehavete kapılmamaları gerektiğini söyledi. 

"Tam kapanma yanlış anlaşıldı"

Tam kapanma uygulamasının yanlış anlaşıldığını ifade eden Doç. Dr. Savaşçı, vatandaşların bu süreci tatil olarak değerlendirmek istediklerini dile getirdi. Doç. Dr. Savaşçı, büyük şehirlerden tatil beldelerine göç edildiğine dikkat çekerek, uçak yolculuğu yapan vatandaşların ciddi bir risk aldıklarını söyledi. Kendi araçlarıyla seyahat eden vatandaşların da mola alanlarında yaşanan yoğunluk nedeniyle riske girdiklerini belirten Doç. Dr. Savaşçı, tatil beldelerinde yeterli seviyede sağlık olanaklarına sahip olunmadığını ve koronavirüsle enfekte olanların büyük bir sorun yaşayabileceklerini dile getirdi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@